Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

NASA pokazała nowe zdjęcie. Naukowcy mówią, co się wydarzy 31 marca

222

NASA opublikowała najnowsze zdjęcia Słońca. Okazało się, że pojawiła się na nim dziura koronalna, której rozmiar jest 20 razy większy od powierzchni Ziemi. Naukowcy uważnie monitorują sytuację, aby ocenić, czy może mieć wpływ na nasze życie.

NASA pokazała nowe zdjęcie. Naukowcy mówią, co się wydarzy 31 marca
NASA pokazała nowe zdjęcia (NASA)

Odkrywanie kosmosu od wielu lat fascynuje ludzi na całym świecie. NASA publikuje regularnie fotografie pokazujące tajemnice wszechświata. Obrazy te zapierają często dech w piersiach i odbijają się szerokim echem w mediach społecznościowych.

Tym razem naukowcy z NASA pokazali nowe zdjęcia Słońca. Uczeni zwrócili uwagę, że wytworzyła się na jego powierzchni dziura koronalna ogromnych rozmiarów, która jest aż 20 razy większa od Ziemi. To drugie takie zdarzenie w ciągu jednego tygodnia. Zjawisko jest dokładnie widoczne na opublikowanej fotografii.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dziura koronalna uwalnia wiatr słoneczny o prędkości 2,9 miliona km/h. Ten strumień plazmy ma dotrzeć do naszej planety 31 marca. Naukowcy uważnie monitorują sytuację, aby ocenić, czy zjawisko wpłynie na pole magnetyczne i satelity. Teoretycznie może ono mieć wpływ na działanie internetu, sieci komórkowych, czy GPS.

Dziury koronalne to magnetycznie otwarte obszary, które są jednym ze źródeł szybkiego wiatru słonecznego – zwraca uwagę NASA.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Tusk nauczył się od PiS". Ekspertka komentuje "babciowe"

"Dziury koronalne"

Eksperci twierdzą, że dziury koronalne są zwykle nieszkodliwe. Określa się je jako chłodniejsze, mniej gęste obszary gwiazdy, które pojawiają się podczas mniej aktywnej fazy 11-letniego cyklu Słońca. Obserwatorium NASA uchwyciło łącznie dwie dziury. Pierwsza z nich wytworzyła zorzę w niektórych miejscach na Ziemi.

Wydają się ciemne, gdy ogląda się je na wielu długościach fal ekstremalnego światła ultrafioletowego, takiego jak tutaj. Czasami wiatr słoneczny może generować zorzę polarną na wyższych szerokościach geograficznych na Ziemii - tłumaczy NASA.

Dziury koronalne są uszeregowane od G1 do G5. Im wyższa cyfra tym ich siła jest bardziej potężna. W obecnej sytuacji pierwsza z nich została sklasyfikowana na G3 i oceniona jako silniejsza od drugiej. Słabsza dziura jest jednak bardziej obserwowana przez naukowców, gdyż pojawiła się w pobliżu równika słonecznego.

Kształt tej dziury koronalnej nie jest szczególnie wyjątkowy. Jednak jego lokalizacja czyni go bardzo interesującym – powiedział prof. Daniel Verscharen z University College London.
Autor: GGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić