Do sfotografowania powierzchni Marsa NASA wykorzystało Curiosity Rover. To nie tylko łazik, lecz przede wszystkim zautomatyzowane i autonomiczne laboratorium naukowo-badawcze, wykonujące na bieżąco m.in. pomiary meteorologiczne czy sprawdzające stopień wilgotności gleby.
Przeczytaj także: Przełomowe odkrycie! Oznaki istnienia nowej planety. Jest gigantyczna
Zdjęcie z Marsa skonsternowali naukowcy. Co na nim widać?
Zdjęcia nietypowej formacji skalnej zostały wykonane w 3474 dniu misji NASA. Głos na jej temat zabrał przedstawiciel instytutu naukowego SETI. To organizacja non-profit, zajmująca się badaniem i wyjaśnianiem zjawisk występujących we wszechświecie.
Przeczytaj także: Odkrycie na Wenus. Polski naukowiec komentuje sensacyjne informacje
Jak przekonywał ekspert z SETI, na zdjęciu najprawdopodobniej zostały uchwycone zacementowane wypełnienia dawnych pęknięć w skale osadowej. Tłumaczył, że chociaż skała osadowa jest zbudowana z piasku i wody, tak reszta formacji była z mniej trwałego budulca i stopniowo uległa zniszczeniu.
Oto kolejna interesująca skała, która znajduje się w marsjańskim kraterze Gale! Kolce to najprawdopodobniej zacementowane wypełnienia dawnych pięknieć w skale osadowej. Reszta skały powstała z mniej trwałego materiału i uległa erozji – napisał rzecznik Instytutu SETI na Twitterze.
Przeczytaj także: Przełomowe odkrycie astronomów. Zobaczyli narodziny planety
Jak podaje portal Space.com, do ukształtowania "delikatniejszych" skał mogły przyczynić się również warunki panujące na Marsie. Siła grawitacji planety jest szacowana na około jedną trzecią tego, czego doświadczają mieszkańcy Ziemi.