Wniosek w sprawie przedłużenia stanu epidemicznego został wysunięty przez frakcje chadecji CDU/CSU oraz socjaldemokratów z SPD. To również ich głosy zadecydowały o przyjęciu inicjatywy.
Przeczytaj także: Skończyło się pobłażanie, marsz do kościoła! Biskupi znoszą dyspensę
Niemcy – stan epidemiczny. Do kiedy potrwa?
Pierwotnie stan epidemiczny w Niemczech miał zakończyć się 30 czerwca. Ostatecznie potrwa on do 30 września, o ile w przyszłości członkowie Bundestagu nie zdecydują się go przedłużyć.
Przeczytaj także: Nowe koronawirusy u nietoperzy. Niektóre są podobne do SARS-CoV-2
Na temat głosowania zabrał głos Thorsten Frei. Wiceprzewodniczący unijnej grupy parlamentarnej chadeków wyjaśnił, że stan epidemiczny może zakończyć się wcześniej, o ile zostaną spełnione odpowiednie wymagania, takie jak zachorowalność, wskaźnik szczepień czy nawet stan pandemii COVID-19 w sąsiednich krajach.
Jest to możliwe w każdej chwili, a przy spełnieniu odpowiednich wymagań znacznie wcześniej niż za trzy miesiące. Kryteria zakończenia sytuacji epidemicznej z pewnością będą obejmować zachorowalność, wskaźnik szczepień, stan pandemii w sąsiednich krajach lub występowanie dalszych wariantów koronawirusa – tłumaczył Thorsten Frei (PAP).
Przeczytaj także: Wakacje 2021. Lecisz do Hiszpanii? Rząd wprowadza ważne zmiany
Nie wszyscy członkowie Bundestagu są zadowoleni z decyzji o przedłużeniu stanu epidemicznego. Skrytykował ją m.in. Konstantin Kuhle, rzecznik grupy parlamentarnej FDP ds. polityki wewnętrznej. Jak dowodził w rozmowie z "Die Welt", obecnie pandemia COVID-19 jest pod kontrolą.
Znajdujemy się w nowej fazie pandemii. Niemcy czynią postępy w szczepieniach, liczba nowych infekcji spada, nie ma ryzyka przeciążenia systemu opieki zdrowotnej, a państwa mają pandemię pod kontrolą – dowodził Konstantin Kuhle ("Die Welt").
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.