Neha Paswan została pobita przez krewnych drewnianymi kijami. Sytuacja miała miejsce w wiosce Savreji Kharg w indyjskim stanie Uttar Pradesh. Członkowie rodziny nie mogli zaakceptować tego, że 17-latka przyszła na uroczystość religijną w dżinsach i bluzce.
Cały dzień trzymała się postu. Wieczorem przyszła odprawić rytuały w dżinsach. Kiedy dziadkowie skrytykowali jej strój, Neha odpowiedziała, że dżinsy są po to, aby je nosić. Dodała, że nie zamierza się przebierać – opowiada w rozmowie z BBC matka nastolatki Shakuntala Devi Paswan.
Lincz na 17-latce za noszenie dżinsów. Policja zatrzymała cztery osoby
Wywiązała się awantura, która przerodziła się w lincz. Dziadek nastolatki oraz jej krewni zaczęli bić ją drewnianymi kijami. W pewnym momencie dziewczyna straciła przytomność.
Zadzwonili po rikszę, powiedzieli mi, że zabierają ją do szpitala. Nie pozwolili mi z nimi jechać. Zadzwoniłam więc do innych krewnych, by sprawdzili, czy córka jest w szpitalu. Nikt nie mógł jej znaleźć – podkreśla matka nastolatki.
Następnego dnia ciało Nehy znaleziono na moście nad rzeką Gandak
Policja wszczęła śledztwo w sprawie morderstwa i zacierania śladów. O przyczynienie się do zbrodni podejrzanych jest w sumie dziesięć osób. To dziadkowie, wujowie, ciotki i kuzyni Nehy, a także kierowca, który przewoził ciało nastolatki.
Cztery osoby: dziadkowie, wuj i kierowca zostali już zatrzymani. Reszta podejrzanych jest wciąż poszukiwana.
Chciała zostać policjantką. Została zamordowana przez członków rodziny
Jak podaje BBC Hindi, w momencie ataku ojca 17-latki nie było w domu. Mężczyzna ciężko pracował, żeby wysłać swoje dzieci do szkoły. Marzeniem Nehy było zostanie policjantką.
Krewni nastolatki mieli od dawna wywierać na nią presję. Domagali się, żeby porzuciła szkołę. Mieli już wcześniej wielokrotnie besztać nastolatkę za to, że nie ubiera się w tradycyjne indyjskie stroje.
Dystrykt Deoria, gdzie położona jest wioska Savreji Kharg, to jeden z najsłabiej rozwiniętych regionów w stanie. Według statystyk indyjskiego National Family Health Survey, około 30 proc. kobiet w Indiach doświadczyło przemocy fizycznej po 15. roku życia. Tylko w 2019 roku dziennie miało miejsce średnio 87 gwałtów.
Dziewczęta i kobiety w Indiach stają przed poważnymi wyzwaniami, często jeszcze przed urodzeniem. Wiele rodzin preferuje męskich potomków. Średnio 20 kobiet dziennie ginie przez to, że nie wnoszą do rodziny wystarczającego posagu – podkreśla BBC.
Obejrzyj także: Pęczniejąca ziemia. To nagranie z Indii pobija Internet