Najnowsze odkrycie naukowców pokazało, że ewolucja rozwinęła zazębiające się trybiki na długo przed ludźmi. W stawach Issusa – skaczącego po roślinach owada, powszechnie występującego w Europie – odkryto mechanizm obracający się jak mechaniczne koła zębate, który zsynchronizuje odnóża stworzenia, gdy szykuje się do skoku.
Zębatki nie są wynalazkiem człowieka
Odkrycie pokazuje, że mechanizmy zębate mają ewolucyjny precedens. Naukowcy twierdzą, że jest to "pierwsza obserwacja mechanicznego zazębiania się w strukturze biologicznej". Koła zębate tylnego odnóża Issusa są niezwykle podobne do tych, które można znaleźć na każdym rowerze i we wnętrzu skrzyni biegów w samochodzie.
Czytaj także: Inwazja robaków. Przerażające wideo trafiło do sieci
Dzięki połączeniu analizy anatomicznej i wideo wysokich prędkości, naukowcy z University of Cambridge byli w stanie po raz pierwszy w historii ujawnić te naturalne koła zębate. Odkrycia zostały przedstawione w najnowszym numerze czasopisma Science
Zwykle myślimy o zębatkach jako o czymś, co widzimy w maszynach zaprojektowanych przez ludzi, ale odkryliśmy, że dzieje się tak tylko dlatego, że nie szukaliśmy wystarczająco głęboko - mówi współautor badania Gregory Sutton, obecnie na Uniwersytecie w Bristolu.
Chociaż istnieją przykłady ozdobnych trybików w królestwie zwierząt - na przykład na skorupie żółwia ciernistego - koła zębate pełniące rolę funkcjonalną pozostają nieuchwytne. Issus jest pierwszym przykładem naturalnego mechanizmu zębatkowego z obserwowalną funkcją - twierdzą naukowcy.