W ciągu ośmiu dni w połowie czerwca wspomniana trójka: Mortenson, Haynes i Handy dołączyli do 33 innych nauczycieli szkół publicznych z Karoliny Północnej w Polsce, aby poznać historię Holokaustu. Wszyscy poznali ten temat już wcześniej, ale nigdy w taki sposób.
Efekt bycia tam, a nie tylko czytania o tym, sprawia, że czujesz ból serca - powiedziała Handy, cytowana przez myfox8.com. - A kiedy wejdziesz w te przestrzenie, w których byli ludzie, czujesz ten ból.
Czytaj także: Nelson DeMille nie żyje. Słynny pisarz miał 81 lat
Nauczycielami kierowali emerytowany rabin Fred Guttman i Lee Holder, nauczyciel nauk społecznych w North Lenoir High School i członek Rady ds. Holokaustu w Karolinie Północnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zwiedzili obozy koncentracyjne Auschwitz-Birkenau, Treblinka i Majdanek. Odwiedzili także różne miejsca w Warszawie, Lublinie i Krakowie oraz w Tykocinie, gdzie w ciągu dwóch dni zastrzelono w lesie 3000 Żydów.
Nauczyciele słyszeli historie o mężczyznach, kobietach i dzieciach, którzy żyli i umierali w tych samych miejscach, w których słuchali i uczyli się przez te wszystkie lata. Dowiedzieli się także o tych, którzy wstali i walczyli.
Elie Wiesel, laureat Nagrody Nobla, powiedział, że kiedy słyszysz świadka, stajesz się świadkiem - powiedział Guttman. - Podczas tej podróży tych 36 nauczycieli staje się świadkami - dodał.
Nauczyciele z USA dowiedzieli się o Holokauście w Polsce. Przekażą im uczniom
Nauczyciele ze Stanów Zjednoczonych są zdeterminowani, aby to, czego się nauczyli, przenieść do swoich klas.
Kiedy tam jesteś, zdajesz sobie sprawę, jak blisko byli ludzie, którzy nie byli nazistami. Mogli to zobaczyć. Mogli to usłyszeć. Poczuli ten zapach. Mogli to wyczuć - powiedział Haynes, nauczyciel historii świata.
W latach 1941-1945 nazistowskie Niemcy i ich kolaboranci zamordowali w całej Europie sześć milionów Żydów i miliony innych osób.