O szczegółach odkrycia poinformował portal phys.org. Dane zabrano z wykopalisk N2 Kilshane w północnym hrabstwie Dublin w pobliżu irlandzkiego Finglas. W badaniach archeologicznych wzięli udział naukowcy z UCD School of Archeology i Queen's University Belfast. Udało im się odkryć niezwykle dużą liczbę szczątków bydła. Rzuca to nowe światło na życie zamieszkujących dawniej te tereny ludzi.
Archeolodzy odkryli 58 sztuk szczątek bydła. Wydobyto jest z rowów zagrody sprzed około 5500 lat. Miejsce jest jednym z nielicznych tego typu odkrytych na terenie Irlandii. Od dawna eksperci wiedzieli, że bydło w neolitycznej Irlandii odgrywało ogromną rolę, jednak najnowsze odkrycie rzuca nowe światło na sprawę. Dzięki niemu umożliwione będzie bezpośrednie porównanie z resztą Europy.
Odkrycie wywołało spore zdziwienie wśród naukowców. Dzięki niemu okazało się, że wielofunkcyjne wykorzystanie bydła do produkcji mleka, mięsa i zwierząt pociągowych było znacznie bardziej złożone w późniejszym 4 tysiącleciu p.n.e. niż wcześniej sądzono.
Głos w sprawie odkrycia zabrała dr Fabienne Pigiere. Kierująca badaniami zooarcheolog podkreśliła niezwykły charakter tego zespołu osteologicznego w porównaniu ze szczątkami odkrytymi w przeszłości. Szczątki pozwoliły archeologom zbadać gospodarkę hodowlaną społeczności neolitycznych.
Odkrycie pozwala nam zbadać gospodarkę hodowlaną społeczności neolitycznych, które wykorzystywały bydło do produkcji mleka i jako zwierzęta robocze do trakcji - przyznała uczona.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.