Najnowsze badania wskazują, że wysokie temperatury w oceanach na świecie przekroczyły "punkt bez powrotu" w 2014 roku i stały się nową normą. Naukowcy przeanalizowali temperatury wody w ciągu ostatnich 150 lat i odkryli, że to, co sto lat temu występowało w 2 przypadkach na 100, od 2014 roku występuje w co najmniej połowie.
"Zmiany klimatu już się wydarzyły"
Ponadto, jak wykazały badania, w niektórych miejscach ekstremalnie wysokie temperatury występują przez 90 proc. czasu, poważnie wpływając na mieszkańców oceanu i całego świata zwierząt.
Pokazaliśmy, że zmiana klimatu nie jest czymś niepewnym i może nastąpić w odległej przyszłości – to coś, co jest faktem historycznym i już się wydarzyło – powiedział Kyle Van Houtan, jeden z członków zespołu badawczego.
57 proc. oceanu ma do czynienia z upałami
Ekolodzy chcieli ocenić, w jaki sposób ekstremalne temperatury są powiązane z wyginięciem lasu u wybrzeży Kalifornii. Po zbadaniu wody w oceanie w tym rejonie początkowo nie stwierdzili ekstremalnych temperatur, więc rozszerzyli swoją pracę na cały świat.
Z badania wynika, że do 2019 r. aż 57 proc. wód światowego oceanu ma do czynienia z ekstremalnymi upałami. I, jak twierdzą naukowcy, ten procent będzie tylko wzrastał. Wysokie temperatury były szczególnie dotkliwe w niektórych częściach oceanu. Przykładowo, południowy Atlantyk przekroczył punkt bez odwrotu już w 1998 roku.
Kluczowe znaczenie dla zmian klimatu
- To było 24 lata temu – zdumiewające, że przez tyle lat nikt nic z tym nie próbował zrobić – mówi Van Houtan. Dodaje, że obecnie najbardziej dotknięte wysokimi temperaturami są obszary u północno-wschodnich wybrzeży USA i Kanady, u wybrzeży Somalii i Indonezji oraz na Morzu Norweskim.
Profesor John Abraham z Uniwersytetu w Minnesocie w rozmowie z "The Guardian" powiedział, że temperatury wody w oceanie ma ogromne znaczenie dla globalnego klimatu, ponieważ wpływa na pogodę na całym świecie i na rozwój ekosystemów.
Oceany mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia zmian klimatycznych. Zajmują one około 70 proc. powierzchni planety i pochłaniają ponad 90 proc. globalnego ocieplenia - mówi Abraham.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.