Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Naukowcy alarmują. Ptaki migrujące mogą przenosić nowe gatunki kleszczy

0

Ptaki migrujące przenoszą kleszcze na odległość nawet 5 tysięcy kilometrów, co w połączeniu z ociepleniem klimatu może prowadzić do osiedlania się tych pasożytów w nowych miejscach wraz z przenoszonymi przez nie patogenami. Naukowcy ostrzegają przed niebezpiecznym zjawiskiem.

Naukowcy alarmują. Ptaki migrujące mogą przenosić nowe gatunki kleszczy
Kleszcze przenoszone przez ptaki (Getty Images, Jason Edwards)

Badacze z University of Southern Mississippi oraz Georgia Southern University przeprowadzili analizę obecności kleszczy na ptakach migrujących wzdłuż północnej części Zatoki Meksykańskiej. W sześciu punktach odpoczynku ptaków odłowili niemal 15 tysięcy osobników, z których tylko u 164 stwierdzono obecność kleszczy. Mimo że skala pasożytnictwa wydaje się niewielka, kleszcze te mogą przemieszczać się na odległość nawet 5 tysięcy kilometrów.

Dr Shahid Karim z University of Southern Mississippi, główny autor badania, zauważa, że "jeśli na terenach, gdzie gatunki tropikalnych kleszczy dawniej nie mogły przetrwać, dziś warunki stają się bardziej przyjazne, istnieje ryzyko, że razem z nimi pojawią się nowe choroby". Zmiany klimatyczne sprzyjają osiedlaniu się egzotycznych gatunków kleszczy w nowych regionach, co może prowadzić do rozprzestrzeniania się nieznanych dotychczas patogenów.

Przykładem takiego zjawiska jest azjatycki kleszcz długorogi (Haemaphysalis longicornis), który po raz pierwszy został wykryty w New Jersey w 2017 roku, a obecnie stwierdzono jego obecność już w 14 stanach USA. W Europie natomiast obserwuje się pojawienie kleszczy z rodzaju Hyalomma, typowych dla Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. Występowanie tych kleszczy odnotowano m.in. w Polsce, Niemczech, Czechach, na Słowacji i w Szwecji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Po powodzi wciąż czekają na pieniądze. "To, co zawiodło, to urzędy"

Nowe gatunki kleszczy pojawią się za sprawą ptaków?

Dr Lorenza Beati z Georgia Southern University, współautorka badania, podkreśla: "Geograficzne rozmieszczenie wielu gatunków kleszczy zmienia się gwałtownie. Jeśli oprócz cieplejszego klimatu będą obecne odpowiednie gatunki żywicieli, wzrasta ryzyko ich trwałej obecności na nowym terenie". Kleszcze te mogą przenosić niebezpieczne dla ludzi i zwierząt choroby, takie jak wirus krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej.

Naukowcy zwracają uwagę na potrzebę dalszych badań nad migracją ptaków i kleszczy oraz przenoszonymi przez nie patogenami. Istnieje ryzyko, że nowe gatunki kleszczy staną się wektorami zarówno egzotycznych, jak i już obecnych w danym regionie patogenów, zwiększając liczbę zakażeń.

Polska Agencja Prasowa przypomina o konieczności stosowania repelentów oraz dokładnego sprawdzania ciała po spacerach na łonie natury. "Kleszcze nie tylko przenoszą nowe patogeny. Jeśli będą w stanie utrwalić swoją populację w nowych miejscach, staną się dodatkowymi wektorami chorób, przyczyniając się do ich większego rozprzestrzeniania" – ostrzega dr Karim.

Autor: KARO
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić