Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Naukowcy biją na alarm. Choroba "jeleni zombie" może zmutować na ludzi?

18

Naukowcy alarmują w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią przewlekłej choroby wyniszczającej CWD (Chronic Wasting Disease) wśród jeleniowatych. Na ten moment nie ma na nią lekarstwa czy szczepionki. Wśród zakażonych zwierząt śmiertelność jest stuprocentowa. Rośnie obawa, że choroba zmutuje i zaatakuje ludzi.

Naukowcy biją na alarm. Choroba "jeleni zombie" może zmutować na ludzi?
Naukowcy biją na alarm. Choroba "jeleni zombie" może zmutować na ludzi? (pexels, Simon Rizzi)

W roku 2005 po raz pierwszy zdiagnozowano chorobę "jeleni zombie". Grupa zakażonych CWD zwierząt uciekła z zagrody na północy stanu Nowy Jork. Szybka reakcja i odstrzał setek jeleni zapobiegło jej rozprzestrzenieniu.

Mimo to choroba "zombie jeleni" powoli roznosi się na całym świecie. Sarny, jelenie i renifery chorują w USA, Kanadzie i Korei Południowej. Niedawno wykryto też pierwsze przypadki w Europie – w Norwegii.

Według Departamentu Zdrowia Stanu Nowy Jork choroba uszkadza części mózgu i zazwyczaj powoduje postępującą utratę kondycji ciała, zmiany w zachowaniu, nadmierne wydzielanie śliny i śmierć - czytamy na stronie nypost.com

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy nie mogą żyć bez suplementów. Farmaceuta nie ma wątpliwości

Choroba jest podstępna, jej okres inkubacji to nawet 2-3 lata. W tym czasie zakażony nosiciel nie ma żadnych symptomów. W następnej fazie zwierzę może być apatyczne, tracić koordynację, nadmiernie się ślinić, nie odczuwać strachu przed ludźmi.

"Choroba CWD jest wysoce zakaźną, śmiertelną chorobą mózgu zwierząt, która należy do chorób prionowych (TSE – pasażowalne encefalopatie gąbczaste)" - czytamy na stronie zywnosc.com.pl

Na ten moment nie stwierdzono żadnego przypadku "przeniesienia" CWD na człowieka. Nie oznacza to jednak, że choroba nie może mutować. Sabine Gilch badaczka z kanadyjskiego uniwersytetu w Calgary powiedziała dziennikarzom New York Post, że taka sytuacja miała już miejsce. Na początku XXI wieku prionowa choroba szalonych krów przeniosła się ze zwierząt na ludzi.

Podczas kryzysu BSE, choroba została przeniesiona na ludzi przez skażone mięso lub produkty spożywcze i spowodowała nową postać ludzkiej choroby prionowej, zwaną odmianą choroby Creutzfeldta-Jakoba – wyjaśniła Gilch.

Naukowcy cały czas monitorują sytuację. W Europie zaalarmowani są Eksperci Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.

Zestawiając te doniesienia z ostrzeżeniami, które płyną wprost ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), trzeba zachować czujność. Szef WHO Tedros Ghebreyesus podkreślał tydzień temu w Dubaju, że kolejna pandemia to nie pytanie "czy?", ale "kiedy?"

Autor: BAN
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Patent na zamrożone szyby w aucie. Zapomnij o skrobaniu
Nie żyje Jaromir Netzel. Był znanym adwokatem i prezesem PZU
Ten trik pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy śrubokręt
Medytowali ze zwłokami, by zyskać supermoce. Policja odkryła 12 ciał
TVN odwoła się od kary KRRiT. "To godzi w wolność słowa"
Leśnicy przeszukują lasy. Chodzi o groźne szkodniki
Jak zrobić czarny czosnek? Przepis na niezwykły dodatek do dań
Tak odstraszysz gołębie z balkonu. Prosty i skuteczny sposób
Uderzyła w Ukrainę. Miasto zaatakowane międzykontynentalną rakietą balistyczną
W PRL-u dzieci się nim zajadały. Poznaj przepis na kultowy przysmak
TVN ukarany przez KRRiT za reportaż o o. Tadeuszu Rydzyku
Kasjerka Biedronki wrzuciła nagranie z pracy. Internauci zachwyceni
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić