Pszczoły karłowate będą konkurencją dla pszczół europejskich, których liczba już teraz dramatycznie spada. Dodatkowo mogą przenosić choroby, na które europejskie pszczoły nie muszą być odporne.
Już wcześniej pszczoła karłowata rozprzestrzeniła się z Azji na Bliski Wschód oraz północno-wschodnią Afrykę. Jednak po raz pierwszy odnotowano jej obecność w Europie.
Jeśli rzeczywiście odkryto go na Malcie, będzie to pierwsze pojawienie się w Europie gatunku pszczół innego niż zachodnia pszczoła miodna Apis mellifera - stwierdził Francis Ratnieks, brytyjski entomolog i emerytowany profesor pszczelarstwa na Uniwersytecie w Sussex.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolonia odkryta na Malcie liczyła ponad 2 tys. dorosłych osobników, które zaraz po zidentyfikowaniu ich gatunku jako Apis florea, zostały zniszczone. Jednak zdaniem naukowców część owadów mogła opuścić ul znacznie wcześniej i założyć nowe kolonie.
Inwazyjna pszczoła w Europie. Przypłynęła statkiem?
Zdaniem naukowców fakt, że kolonię pszczół karłowatych odkryto w pobliżu Birzebbuġa, głównego węzła towarowego Malty, może świadczyć o tym, że dostały się one do Europy za pośrednictwem statku handlowego. Ma to być kolejny przykład rosnących temperatur, które są efektem kryzysu klimatycznego. Przez to gatunki rozprzestrzeniają się na terytoria, których do tej pory nie zamieszkiwały. Bardzo możliwe, że niebawem pszczoły karłowate spotykać będziemy także w innych regionach Europy.
Biorąc pod uwagę dużą liczbę wysp na Morzu Śródziemnym, które są stosunkowo blisko siebie, a także fakt, że kontynent jest tak blisko, jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłości będzie miało miejsce więcej takich najazdów, zagrażając naszej różnorodności biologicznej - donosi brytyjski Guardian.
A naukowcy przyznają, że jedyne, co można robić, to zachowywać czujność i zgłaszać każdy przypadek obecności obco wyglądających okazów czy rojów, aby mogły one być szybko usuwane.