Szczegóły sprawy przedstawił portal sciencenews.org. Archeolodzy odkryli setki ciał pochowanych w basenie Tarim w zachodnich Chinach. Szczątki są wydobywane stamtąd od lat 90. ubiegłego wieku. Ciała te zostały tam pochowane w okresie od 4 tysięcy do 1800 lat temu. Po upływie kilku tysięcy lat nadal są w dobrym stanie, gdyż ciepło pustynne je zmumifikowało.
Dotychczas naukowcy uważali, że rysy twarzy zmarłych sugerowały ich europejskie dziedzictwo. Teraz odkryli, że ich wcześniejsze ustalenia są błędne. Zmarli należeli bowiem do miejscowej ludności o starożytnych azjatyckich korzeniach. Najdawniej pochowani pochodzili z kultury Xiaohe, populacji, która mieszała hodowlę zwierząt z uprawą roślin. Osoby te były grzebane w trumnach w kształcie łodzi. Oprócz ich ciał odnaleziono również zakonserwowane sery, pszenice, proso i ubrania z wełny zachodnioeurazjatyckiej
Zespół archeogenetyków przeanalizował DNA 13 mumii z basenu Tarim. Odkrycie sugeruje, że ciała należały do populacji, która nie miała styczności z obcymi ludami przez wiele tysiącleci. Nie znaleziono nawet powiązań genetycznych z pasterzami zachodnioeurazjatyckimi z kultury Afanasievo, którzy są przez wielu uważani za prekursorów ludu Xiaohe.
Badacze finalnie znaleźli odpowiedź na pytanie dotyczące pochodzenia mumii. Pochowane osoby najprawdopodobniej pochodziły od wczesnych hodowców bydła mlecznego z południowej Rosji nazywanych Afanasievo. Analiza kamienia nazębnego siedmiu ciał wykazała, że regularnie spożywały produkty mleczne.