W podpisanym w grudniu 2015 Porozumieniu Paryskim, 195 krajów zobowiązało się do
utrzymania wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza ponad poziom przedindustrialny i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia.
W latach 2017-2021 szansa na przekroczenie progu 1,5 st. C wynosiła zaledwie 10 proc. W nowej aktualizacji klimatycznej Światowa Organizacja Meteorologiczna zrewidowała te statystyki, ostrzegając, że istnieje teraz 50-procentowe prawdopodobieństwo, że próg 1,5 st. C zostanie osiągnięty "przynajmniej raz" między 2022 a 2026 rokiem.
Co więcej, istnieje 93-procentowa szansa, że jeden rok w najbliższych pięciu latach będzie najcieplejszy w historii. Główny badacz Met Office Dr Leon Hermanson powiedział, że istnieje prawdopodobieństwo, że próg ten może być osiągnięty każdego roku w tym okresie.
Nasze najnowsze prognozy klimatyczne pokazują, że globalny wzrost temperatury będzie kontynuowany, przy czym istnieje prawdopodobieństwo, że jeden rok w latach między 2022 a 2026 przekroczy 1,5 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej – powiedział.
- Pojedynczy rok z przekroczeniem 1,5 st. C nie oznacza, że przekroczyliśmy próg z porozumienia paryskiego. Ale to pokazuje, że jesteśmy coraz bliżej sytuacji, w której 1,5 st. C może zostać przekroczone przez dłuższy czas - dodał.
Jak wynika ze wstępnego raportu WMO na temat stanu klimatu na świecie w 2021 r. średnia temperatura na świecie była o 1,1 st. Celsjusza wyższa niż wartość bazowa sprzed epoki przemysłowej. Co by się stało, gdyby temperatura wzrosła do 1,5 st. Celsjusza?
Ocieplenie o 1,5 st. C spowoduje, że skutki klimatyczne "będą coraz bardziej szkodliwe dla ludzi i całej planety" - powiedział sekretarz generalny WMO, profesor Petteri Taalas.
Liczba 1,5 st. C nie jest przypadkową statystyką – powiedział Taalas. - Dopóki emitujemy gazy cieplarniane, temperatury będą rosły. Ponadto nasze oceany stają się coraz cieplejsze i bardziej kwaśne, lód morski i lodowce topnieją, poziom mórz się podnosi, a pogoda staje się bardziej ekstremalna.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.