Zapomniany kontynent, czyli Bałkanatolia? Naukowcy twierdzą, że odkryli go pomiędzy Afryką, Europą i Azją. Zdaniem specjalistów miał pełnić rolę "pomostu lądowego" około 34-40 milionów lat temu.
Czytaj także: Magda Gessler z apelem o miłości. Tego się nie spodziewała! Efekt odwrotny do zamierzonego
Drogę do odkrycia Bałkanatolii wytyczyły nietypowe odłamki znalezione w Turcji. Jak mówią naukowcy, pochodzą one od zwierzęcia, które przypomina znanego nam nosorożca. Skamieliny mają być dowodem na to, że ssaki azjatyckie przeniosły się do Europy wcześniej, niż sądzono. Bałkanatolia miała być ich drogą.
Jak czytamy w sieci, Bałkanatolia była kontynentem wyspiarskim lub szeregiem wysp, oddzielonym od Azji, a także od Europy Zachodniej. Obszar ten obejmuje obecnie w przybliżeniu nowoczesne Bałkany i Anatolię.
Przez miliony lat w epoce eocenu (55 do 34 milionów lat temu) Europa Zachodnia i Azja Wschodnia tworzyły dwie odrębne masy lądowe. Różniły je fauna i flora występująca na dwóch kontynentach.
Europejskie lasy były domem dla endemicznej fauny, takiej jak paleotheres (wymarła grupa odlegle spokrewniona z teraźniejszością - koni, ale bardziej przypominających dzisiejsze tapiry). Z kolei Azja była zamieszkiwana przez bardziej zróżnicowaną faunę, w tym rodziny ssaków spotykane dziś na obu kontynentach.
Czytaj także: Po PnŚ Cichopek nie wytrzymała. "Dzisiejszy program..."
Kontynent Bałkanatolia, który istniał już 50 milionów lat temu i był domem dla unikalnej fauny, został skolonizowany 40 milionów lat temu przez ssaki azjatyckie w wyniku zmian geograficznych. Nie zostały jeszcze dobrze poznane.
Wydaje się prawdopodobne, że poważne zlodowacenie 34 miliony lat temu, które doprowadziło do powstania pokrywy lodowej Antarktyki i obniżenia poziomu mórz, połączyło Bałkanatolię z Europą Zachodnią, dając początek "Grande Coupure".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.