Badacze są zszokowani tym, jak dobrze zachował się ten prastary chrząszcz. Skrzydła są jedną z najsolidniejszych części egzoszkieletu owada, ale mimo to ten poziom kontrastu i przejrzystości kolorów w skamieniałościach jest wyjątkowo rzadki - donoszą naukowcy w "Live Science".
Czytaj także: "Mordercze szerszenie" atakują. Pojawiły się w USA
Jedyna w swoim rodzaju skamieniałość
Piękny wzór na skrzydłach starożytnego chrząszcza skłonił naukowców do nazwania go Pulchritudo attenboroughi, czyli "Piękno Attenborougha", na cześć słynnego przyrodnika i prezentera telewizyjnego Sir Davida Attenborougha. W nowym badaniu napisali, że wzór jest "najdoskonalej zachowanym zabarwieniem pigmentowym znanym u kopalnych chrząszczy".
Kiedy naukowcy opisali chrząszcza, znajdował się on już w zbiorach Denver Museum of Nature and Science (DMNS) w Kolorado, gdzie był wystawiany od czasu, gdy został zidentyfikowany w 1995 roku. Starszy kustosz muzeum - Frank-Thorsten Krell - postanowił jednak doprecyzować jego gatunek w nowym badaniu.
Według Krella skamieniałość zachowała tak dobry stan dzięki drobnoziarnistym osadom - prawdopodobnie był to muł lub glina z dna jeziora. Chrząszcz musiał szybko zatonąć w mulistym dnie, dlatego jego ciało nie uległo rozpadowi.
Na grzbiecie P. attenboroughi ciemne i symetryczne okrągłe wzory wyróżniają się ostrym kontrastem na jasnym tle. Sugeruje to, owad mógł żyć co najmniej 50 milionów lat temu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.