Przed kilkoma dniami naukowcy z Wydziału Biologi na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu zwrócili się do swoich odbiorców w mediach społecznościowych z nietypową prośbą. Dotyczyła ona bowiem zbierania kątników domowych, które później stały się obiektem badań na temat przenoszenia przez pająki chorób zarażających ludziom.
Jest to niezwykle ważne badanie, ponieważ kątniki domowe są nieodłącznym elementem polskich domów. Te sporych rozmiarów pająki doskonale przystosowały się bowiem do życia w pobliżu człowieka, efektem czego są mniej lub bardziej oczekiwane spotkania ich w zakamarkach naszych mieszkań.
Spotkania te nie są jednak zbyt częste. Kątniki polują bowiem po zmroku, zjadając karaluchy, pluskwy czy mole, dzięki czemu ich pobyt w naszych domach ma jednoznacznie pozytywne wpływ. Mimo to, ze względu na spory rozmiar mogą one stanowić spore przekleństwo osób posiadających arachnofobie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odzew był tak duży, że naukowcy zawiesili akcję
Kątników nie zabrakło także w Poznaniu, gdzie już kilka godzin po opublikowaniu prośby Wydział Biologii UAM musiał zawiesić akcję. Odzew okazał się bowiem na tyle duży, że zaskoczył nawet samych biologów. Teraz mając bogatą bazę kątników, będą mogli oni zbadać ich zdolności do przenoszenia niebezpiecznych dla człowieka chorób.
Drodzy Pasjonaci Przyrody, dziękujemy bardzo za tak duży odzew na post dotyczący badań na kątnikach. Badacze ze względu na dużą ilość zgłoszeń na pewien czas zawieszają akcję, aby skontaktować się z osobami, jakie się do nich zgłosiły, odpowiednio zabezpieczyć i przeanalizować zebrany materiał. Ale na pewno temat kątników jeszcze powróci w przyszłości. Dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie badań — napisali naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.