Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Bogdan Kicka
Bogdan Kicka | 

Naukowcy potwierdzają. Koty rozpoznają ludzkie słowa i reagują

12

Najnowsze badania potwierdzają, że koty mają zdolność rozpoznawania ludzkich słów i kojarzenia ich z odpowiednimi obrazami, co sugeruje, że zwierzęta te są w stanie lepiej nas rozumieć, niż wcześniej sądzono. Wyniki opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Scientific Reports" rzucają nowe światło na to, jak inteligentne są te czworonogi.

Naukowcy potwierdzają. Koty rozpoznają ludzkie słowa i reagują
Koty rozpoznają ludzkie słowa i reagują. (Pexels)

Zespół badawczy pod kierownictwem Saho Takagi z Uniwersytetu w Kioto przeprowadził eksperyment, który wykazał, że koty potrafią łączyć dźwięki mowy z obrazami.

Do badania wybrano 31 kotów, którym wyświetlano animacje przedstawiające obiekty, a następnie odtwarzano słowa wypowiadane przez ich opiekunów, odnoszące się do tych obrazów. W pierwszej fazie eksperymentu koty szybko nauczyły się kojarzyć słowa z odpowiednimi animacjami.

Zaskakujące wyniki. Koty rozpoznają niezgodności

W drugiej części testu badacze postanowili wprowadzić pewną nieścisłość. Kotom pokazano znane już animacje, jednak odtwarzany dźwięk nie zawsze odpowiadał obrazowi. Niespodziewanie, koty zareagowały na tę zmianę, patrząc na ekran dłużej niż zazwyczaj, co sugeruje, że rozpoznały niezgodność między tym, co widziały, a tym, co słyszały.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kot na bieżni próbuje zjeść rybę. Zabawne nagranie hitem sieci

Przeciętna długość ich reakcji wzrosła o 33 proc. w porównaniu do sytuacji, kiedy dźwięk odpowiadał obrazowi. Wyglądało na to, że koty były w stanie rozpoznać, że coś się nie zgadza, co świadczy o ich zdolności do przetwarzania informacji na poziomie bardziej zaawansowanym, niż dotąd przypuszczano.

Koty uczą się szybciej niż dzieci?

Jednym z bardziej zaskakujących wyników badania było porównanie zdolności uczenia się kotów z ludzkimi dziećmi. Wystarczyły dwie 9-sekundowe sesje, aby koty nauczyły się kojarzyć słowa z obrazami, co jest wynikiem lepszym niż osiągniętym przez dzieci w podobnym badaniu. Dla porównania, 14-miesięczne niemowlęta potrzebowały czterech 15-sekundowych sesji, aby osiągnąć podobny poziom zrozumienia.

Pomimo tego, że koty radziły sobie z zadaniem szybciej, badacze przestrzegają przed wyciąganiem pochopnych wniosków. Janet Werker z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, w rozmowie z magazynem "Science", zaznacza, że wyniki badań na kotach nie powinny być bezpośrednio porównywane do wyników uzyskanych u dzieci.

- Aby móc mówić o przewadze kotów w uczeniu się, trzeba by przeprowadzić identyczne badanie na obu grupach – stwierdziła badaczka.

Koty rozumieją nas częściej, niż nam się wydaje

To, co jednak bezsprzecznie wynika z badań, to fakt, że koty zwracają uwagę na naszą mowę dużo częściej, niż sądzimy.

- Koty próbują nas zrozumieć częściej, niż nam się wydaje - przekonuje autorka badania, Saho Takagi.

Choć wiele osób może postrzegać koty jako zwierzęta z natury nieposłuszne czy ignorujące nasze słowa, wyniki badań sugerują, że jest to bardziej kwestia ich charakteru, a nie braku zrozumienia.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić