Globalne ocieplenie, które prowadzi do wzrostu temperatury w morzach i oceanach może mieć katastrofalne skutki dla rzek. Na łamach czasopisma naukowego "Nature Climate Change" opublikowano badanie, które pokazuje jakie zmiany zachodzą w różnych zbiornikach wody na całym świecie.
Dramatyczne skutki globalnego ocieplenia
Zespół naukowców przeprowadził badania na rzekach Stanów Zjednoczonych i Europy Środkowej. Wyniki pokazały, że w 87 proc. rzek temperatura wody wzrosła, a w 70 proc. spadł poziom tlenu.
Temperatura wody w rzece i poziom rozpuszczonego tlenu są podstawowymi miernikami jakości wody i zdrowia ekosystemu - powiedział Wei Zhi z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii, który prowadził badania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Li Li, która jest współautorką badania, wyjaśniła, że spadek poziomu tlenu może mieć katastrofalne skutki. Życie organizmów wodnych zależy od temperatury i rozpuszczonego tlenu. Globalne ocieplenie może doprowadzi do wymierania wielu zwierząt wodnych.
Na obszarach przybrzeżnych, w tym w Zatoce Meksykańskiej, latem często występują martwe, beztlenowe strefy. Nasze wyniki pokazują, że może się to zdarzyć również w rzekach - powiedziała.
Naukowcy postanowili sprawdzić jak zmiany będą postępowały w najbliższych latach. Za pomocą tych samych metod ustalono poziomu rozpuszczonego tlenu w przyszłości. Okazało się, że w ciągu 70 lat niektóre rzeki mogą doświadczyć okresów skrajnie niskiego dotlenienia. To doprowadzi do wymierania ryb i innych organizmów.
Takie zjawisko doprowadzi do wielu katastrof ekologicznych, które będą miały wpływ na człowieka. Szczególnie zagrożone są systemy wodne na południu Stanów Zjednoczonych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.