Zespół archeologów z Uniwersytetu w Cambridge i Uniwersytetu w Gandawie niedawno odwiedził Falerii Novi we Włoszech. Starożytne miasto, które odkryto na początku XIX wieku jest miejscem wielu prac wykopaliskowych. Są one jednak bardzo żmudne i dlatego naukowcy postanowili ułatwić sobie pracę.
Mapa starożytnego miasta
Badacze stworzyli obraz tego, co znajduje się pod ziemią. Wcześniej próbowano już wykonać mapy, jednak używano dość niedokładnych metod. Teraz nowy zespół zdecydował się na użycie georadaru.
Czytaj także: Gigantyczna kara na Podkarpaciu. "Sprawa bez precedensu"
Naukowcy zamontowali małą jednostkę georadarową z tyłu quada i jeździli po obwodzie miasta. Dzięki tej metodzie naukowcom udało się uzyskać nie tylko prawie kompletną mapę ogólnego układu miasta, ale także mapę wewnętrznych systemów wodno-kanalizacyjnych. Odkryto wiele nowych struktur, w tym pomniki, świątynie, a nawet coś, co naukowcy uważają za ogromną łaźnię publiczną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdumiewający poziom szczegółowości, jaki osiągnęliśmy w Falerii Novi, oraz zaskakujące cechy, które ujawnił georadar, sugerują, że tego typu badania mogą zmienić sposób, w jaki archeolodzy badają miejsca miejskie jako całość – powiedział współautor badania, Martin Millett z Uniwersytetu Cambridge.
Naukowcy są bardzo podekscytowani swoim odkryciem. Dzięki niemu można wiele dowiedzieć się na temat społeczeństwa starożytnego Rzymu, ale także infrastruktury miasta. Ze stworzonych map, badacze dowiedzieli się, że Falerii Novi miało dość nietypowy rozkład kanalizacji, która biegła pod domami, a nie wzdłuż ulic.
Falerii Novi znajduje się około 50 km od Rzymu. W 241 roku p.n.e. lud Falisci zamieszkujący Falerii Veteres zbuntował się przeciwko Republice Rzymskiej. Miasto zostało wkrótce zniszczone, a Falisci zostali przesiedleni do nowego miasta — Falerii Novi. Miasto pozostawało zamieszkane do około 700 roku n.e.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.