Ekolodzy Mario Moura i Walter Jetz z Uniwersytetu w Paraiba w Brazylii stworzyli mapę miejsc, gdzie wciąż mogą znajdować się nieznane gatunki zwierząt. Swoje prognozy oparli o wieloletnie badania, czynniki biologiczne, środowiskowe i socjologiczne związane z ponad 32 tys. kręgowców lądowych.
Szanse na wczesne odkrycie i opisanie nie są takie same między gatunkami - mówi Moura.
Znamy tylko 13 proc. gatunków zwierząt
Naukowcy mówią prost, że odkrycie dużych gatunków lub kuzynów znanych nam już zwierząt jest mało prawdopodobne. Nie mniej jednak autorzy badań mają nadzieję na odnalezienie małych gadów i płazów. Główne państwa, w których miałyby się znajdować to Brazylia, Indonezja, Madagaskar i Kolumbia.
Ostrożne szacunki sugerują, że tylko od 13 do 18 procent wszystkich żywych gatunków jest nam znanych w tym momencie - chociaż liczba ta może wynosić zaledwie 1,5 procent. (...) te [nieodkryte] gatunki i ich funkcje mogą na zawsze zostać utracone - wyjaśniają naukowcy z Uniwersytetu Yale, którzy również zajmują się tym tematem.
Wielu badaczy twierdzi, że zbliża się tak zwane szóste masowe wymieranie. Jeśli szybko nie zaczniemy działać, niektóre gatunki zwierząt znikną z powierzchni Ziemi raz na zawsze. Badania naukowców zostały opisane w czasopiśmie Nature Ecology & Evolution.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.