oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Naukowcy w szoku! Nieznany gatunek owada odkryty w bursztynie z lat 60.

8

Naukowcy, także ci z Polski zdecydowali się przebadać fragment bursztynu z zatopionym w jego wnętrzu owadem. Choć bursztyn został znaleziony w latach sześćdziesiątych XX wieku, to dopiero teraz udało się ustalić, że w jego wnętrzu znajduje się nieznany do tej pory gatunek owada!

Naukowcy w szoku! Nieznany gatunek owada odkryty w bursztynie z lat 60.
Niezwykłe odkrycie w bursztynie. Wkład polskich naukowców. (Facebook, Getty Images)

Przebadany przez polskich etymologów bursztyn był jednym z 70 000 eksponatów znajdujących się w zbiorach duńskiego Muzeum Historii Naturalnej. Niewielki kawałek bursztynu wzbudził spore zainteresowanie badaczy. Nie bez powodu: zawiera on niewielkiego owada, pochodzącego sprzed 40 milionów lat, czyli z okresu, gdy temperatury w Europie były znacznie wyższe. Jak przypomina portal sciencesetavenir.fr, w tym czasie warunki wokół Morza Północnego były quasi-tropikalne, z gorącym, wilgotnym klimatem sprzyjającym rozprzestrzenianiu się much, komarów i muchówek.

Naukowcy, aby ułatwić badanie znajdującego się w bursztynie owada, wypolerowali kamień, dzięki czemu był bardziej przeźroczysty. W trakcie działań potwierdzono, że poddany analizie kawałek, pochodzi ze złóż bursztynu bałtyckiego. Zdecydowano się określić gatunek, do jakiego należy zatopiona w bursztynie błonkówka.

Aby móc to zrobić, skoncentrowali się na genitaliach błonkówki. "Samiec ma wyrostki lub pazury obok genitaliów, których używa do chwytania samicy podczas krycia. Użyliśmy kształtu tych pazurów, aby go zidentyfikować" - wyjaśnia Lars Vilhelmsen, jeden z autorów badania opublikowanego w czasopiśmie "Scientific Reports".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emeryci wściekli na rząd Tuska. "Poniżej godności człowieka"

Bursztyn odkrył tajemnicę z przeszłości

Zgodnie z wynikami, błonkówka zatopiona w bursztynie to nowy gatunek o nazwie Robsonomyia henningseni. Owady z rodzaju Robsonomyia występują obecnie tylko na Hokkaido, w Japonii i Kalifornii (USA). Było to intrygujące odkrycie, zwłaszcza jeśli bierze się pod uwagę odległość dzielącą te dwa obszary.

Dla naukowców odkrycie starożytnego członka tej grupy w Europie wskazuje, że mogły one podróżować z jednego obszaru do drugiego etapami, a Europa Północna była jednym z nich.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić