Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni co roku świętują Hanami. To tradycyjny zwyczaj podziwiania urody kwiatów. Lokalni naukowcy nie mają jednak dobrych wieści.
Czytaj także: Klamka zapadła. Będą zlecać analne testy na COVID-19
Japończycy zaskoczeni. Czegoś takiego nie widzieli od IX w.
Według badaczy Uniwersytetu w Osace w miejscowości Kioto szczyt sezonu kwitnienia wiśni przypadł w tym roku 26 marca. To najwcześniej od 1200 lat, czyli od momentu kiedy zaczęto prowadzić wyliczenia. Badacze twierdzą, że zmieniająca się pora zakwitania kwiatów to efekt zmian klimatycznych.
Pierwsze zapisy na temat kwitnienia wiśni w Kioto pochodzą z 812 roku. Informację tę odnotowano w dokumentach sądowych z czasów Cesarstwa Japońskiego. Poprzedni rekord jeśli chodzi o szczyt sezonu kwitnienia wiśni ustanowiono w 1409 roku, kiedy to kwiaty obficie pokazały się na drzewach 27 marca.
Zapisy dotyczące obchodów święta kwitnienia wiśni sięgające IX wieku rekonstruują dawny klimat Japonii i pokazują lokalny wzrost temperatury związany z globalnym ociepleniem i urbanizacją – podkreślają naukowcy w periodyku "Biological Conservation".
Wiśnie zakwitają w Japonii coraz szybciej
Kwiaty wiśni, zwane po japońsku "sakura", są niezwykle istotnym elementem lokalnej kultury. Wielu Japończyków spotyka się, aby razem je podziwiać. O tej porze roku japońskie media społecznościowe zazwyczaj zalewane są falą zdjęć kwiatów.
Od około 1800 roku widać wyraźną zmianę w porze kwitnienia wiśni w Japonii. Ponad 200 lat temu kwiaty pokazywały się na drzewach w połowie kwietnia. Z biegiem lat sezon kwitnienia przesunął się o ponad pół miesiąca.
Kwitnienie wiśni w Japonii jest dokładnie monitorowane. Prognozy dotyczące pojawienia się pierwszych kwiatów przedstawiane są z dużym wyprzedzeniem. Szczyt sezonu ogłasza Japońska Agencja Meteorologiczna.
W tym roku kwiaty wiśni pojawiły się na drzewach w Hiroszimie już 11 marca. To osiem dni wcześniej niż w 2014, kiedy to miał zostać ustanowiony poprzedni rekord.
Obejrzyj także: Rzadki okaz ośmiornicy. Odkrycie japońskiego rybaka