Nazywa się je araneiforms: ciemne, podobne do pająków układy rozgałęzień, fraktalne zagłębienia występujące tylko w południowych regionach polarnych Czerwonej Planety. Nie ma nic podobnego na Ziemi ani na żadnej innej planecie w Układzie Słonecznym.
Pająki na Marsie?
Okazuje się, że te struktury wyryte w powierzchni Marsa przez suchy lód, który wiosną zmienia się bezpośrednio z ciała stałego w gaz (sublimuje). W przeciwieństwie do Ziemi, atmosfera Marsa składa się głównie z CO2, który wraz ze spadkiem temperatury zimą osadza się na powierzchni w postaci szronu i lodu CO2.
Niniejsze badanie przedstawia pierwszy zbiór empirycznych dowodów na proces powierzchniowy, który, jak się uważa, modyfikuje polarny krajobraz na Marsie - powiedziała dr Lauren McKeown, która kierowała badaniem
Czytaj także: Pierwsza jazda Perseverance po Marsie
Eksperymenty pokazują bezpośrednio, że wzory pająków, które obserwujemy na Marsie z orbity, można wyrzeźbić przez bezpośrednią konwersję suchego lodu z ciała stałego w gaz. To ekscytujące, ponieważ zaczynamy rozumieć, jak powierzchnia Marsa zmienia się obecnie sezonowo - dodaje badaczka
Mars jest bardzo podobny do Ziemi i jednocześnie bardzo się od niej różni. Jego osiowe nachylenie jest bardzo zbliżone do ziemskiego, co oznacza, że sezonowe wahania temperatury są również bardzo podobne do ziemskich (mimo że rok, a tym samym pory roku są na Marsie dwa razy dłuższe). Oznacza to znaczne spadki temperatury jesienią i zimą oraz ponowny wzrost w okresie wiosenno-letnim.
Z drugiej strony atmosfera Marsa bardzo różni się od atmosfery ziemskiej. Mars składa się głównie (około 95 proc.) z dwutlenku węgla. Planeta jest również znacznie dalej niż Ziemia od Słońca, więc jest tam znacznie chłodniej. Gdy zapada zima, dwutlenek węgla z atmosfery zamarza, szczególnie na wyższych szerokościach geograficznych.