W oświadczeniu Antony Blinken podkreślił, że "RSF i sprzymierzone milicje systematycznie mordowały mężczyzn i chłopców, nawet niemowlęta, na tle etnicznym". Dodatkowo, kobiety i dziewczęta z niektórych grup etnicznych były celem gwałtów i brutalnej przemocy seksualnej.
Te same milicje atakowały uciekających cywilów, mordując niewinnych ludzi uciekających przed konfliktem i uniemożliwiając pozostałym cywilom dostęp do środków ratujących życie - dodał Blinken.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Waszyngton już w 2023 r. uznał, że obie strony wojny domowej w Sudanie dopuszczają się zbrodni wojennych, jednak działania RSF przybrały charakter ludobójstwa. Zbrodnie te koncentrują się głównie w regionie Darfuru, gdzie 20 lat wcześniej prorządowe bojówki, znane jako dżandżawidzi, dopuściły się podobnych zbrodni.
Administracja USA nałożyła sankcje na dowódcę RSF, Mohameda Hamdana Dagalo, znanego jako Hemedti, oraz na firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które zaopatrują jego siły w broń.
Hemedti, były handlarz wielbłądów i oficer dżandżawidów, dorobił się fortuny, przejmując kopalnię złota, a obecnie przedstawia się jako obrońca demokracji.
Wojna w Sudanie. Najgorsza katastrofa humanitarna na świecie
Wojna domowa w Sudanie trwa od kwietnia 2023 r., cztery lata po obaleniu dyktatora Omara al-Baszira. Według szacunków USA, konflikt pochłonął życie ok. 150 tys. osób, a miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów. Waszyngton określa sytuację jako najgorszą katastrofę humanitarną na świecie, a ONZ wskazuje, że Sudan jest jedynym krajem, gdzie panuje obecnie klęska głodu.