Krater Batagaika stale się powiększa, będąc nadal niezbadaną tajemnicą dla naukowców. Badaczom udało się tam odkryć ślady lasów sprzed kilkuset tysięcy lat, będące wyjaśnieniem wielu zmian klimatycznych obserwowanych na świecie.
Można tam zaobserwować warstwy skamielin z różnych okresów historycznych. Dzięki nim można dokładnie badać, co działo się na świecie na przestrzeni lat - opowiedział prof. Julian Murton z Uniwersytetu w Sussex.
Naukowcy alarmują, twierdząc, że rozrastanie się krateru przyspieszyło w ostatnim okresie. Wszystkiemu winne rosnące temperatury, które topiąc lód pokrywający krater, stale przyczyniają się do jego powiększania. To z kolei prowadzi do kolejnych komplikacji.
Lód stale tam topnieje, powodując uwalnianie coraz większych ilości wody, ale również dwutlenku węgla. Ten z kolei trafia do atmosfery i przyczynia się do pogłębiania się zmian klimatycznych - alarmuje prof. Julian Murton z Uniwersytetu w Sussex.
Krater Batagaika ma ponad kilometr długości i ponad sto metrów głębokości. Co roku powiększa się o około 50 metrów. Batagaika zapadała się do 15 metrów rocznie, ale ostatnio zanotowano nawet okolice 30 metrów. Zapadlisko stanowi przekrój historii zmian klimatu przez ostatnie 200 tysięcy lat.