Brytyjskie ministerstwo obrony podkreśla, że Anna Cywilowa, będąc z wykształcenia psychiatrą z doświadczeniem w sektorze medycznym, nagle znalazła się na bardzo wysokim szczeblu władzy.
Do niedawna Cywilowa nie miała doświadczenia w kwestiach obronności, jednak została mianowana sekretarzem stanu w ministerstwie obrony, stając się odpowiedzialną za koordynację działań z parlamentem i innymi resortami, co stawia ją ponad pozostałych siedmiu wiceministrów obrony.
Pierwszy jej awans w czerwcu br. wzburzył opinię publiczną i media rosyjskie, które zarzuciły nepotyzm, stanowiący wyzwanie dla dotychczasowego poziomu tolerancji na korupcję w Rosji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska Agencja Prasowa, powołując się na brytyjskie źródła, zwraca uwagę, że to dalsze awansowanie wskazuje na możliwe zagrożenia związane z rosnącym zamknięciem się władzy w ścisłym kręgu osób związanych z rosyjskim prezydentem.
Czytaj także: Masowo wywożą to z Polski. Służby ostrzegają
Jest to ruch, który może mieć długofalowe konsekwencje dla rosyjskiej polityki i bezpieczeństwa.
Nepotyzm w rządzie Putina. Rodzina w rządzie
Jak informowaliśmy w czerwcu, na stanowisko wiceministra obrony została powołana m.in. Anna Tsiwilewa, kuzynka Władimira Putina, która wcześniej stała na czele państwowego funduszu wsparcia uczestników "specjalnej operacji wojskowej".
Śledztwo ws. powiązań Putina z Tsiwilewą zostało przeprowadzone w Rosji w styczniu 2022 roku przez "Agents.Media". Tsiwilewa była bohaterką afery "Żelazne maski". Dziennikarze opisali, jak rodzina Putina "zdobyła 2,6 mln chłopów pańszczyźnianych i biznes wart miliardy dolarów".
Władimir Putin rządzi Rosją jak państwo feudalne, rozdzielając zasoby krewnym i przyjaciołom. Schemat odkryty przez "Agencję" wygląda niewiarygodnie: prezydent kraju dał swojej rodzinie ogromny biznes, a potem cały region liczący 2,6 miliona mieszkańców - czytamy w publikacji.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.