pogoda
Warszawa
20°
Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski | 

"New York Times" o ISIS: Od dwóch lat są zafiksowani na punkcie Rosji

W piątkowy wieczór terroryści tzw. Państwa Islamskiego otworzyli ogień w podmoskiewskiej sali koncertowej Crocus City Hall. To drugi atak Państwa Islamskiego wymierzony w Federację Rosyjską w ostatnich latach. Ekspert wskazuje, że motywem zamachu była zemsta za działania rosyjskie w Afganistanie, Syrii i Czeczenii.

"New York Times" o ISIS: Od dwóch lat są zafiksowani na punkcie Rosji
Bojownicy ISIS, którzy mieli być napastnikami w Moskwie (Amaq)

W ostatnich miesiącach ISIS-K zintensyfikowało działania. Strona rosyjska otrzymała ostrzeżenia od amerykańskiego wywiadu wojskowego w sprawie potencjalnego ataku islamistów na Moskwę. Nie wiadomo, jak bardzo były precyzyjne.

ISIS-K przez ostatnie dwa lata było zafiksowane na punkcie Rosji, często krytykując Putina w swoich materiałach propagandowych – powiedział dziennikarzom "The New York Times" Colin Clarke analityk ds. kontrterroryzmu z Soufan Center.

Jak dodał, według bojowników ISIS-K Kreml "ma muzułmańską krew na rękach", odwołując się do działań rosyjskich wojsk w Afganistanie, Czeczenii i Syrii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Warnke o kontrowersyjnej decyzji Szymona Hołowni ws. aborcji: "Nie wiem, jak można było tak zawieść wyborczynie"
NA ŻYWO

Zamach na Crocus City Hall jest kolejnym uderzeniem Państwa Islamskiego w Rosję - we wrześniu 2022 ekstremiści przyznali się do samobójczego zamachu bombowego w rosyjskiej ambasadzie w Kabulu.

Po zdławieniu tzw. Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie w latach 2019/2020, radykalna islamistyczna organizacja terrorystyczna zaczęła się odradzać pod egidą regionalnego oddziału Chorasan (w skrócie ISIS-K). Jego nazwa pochodzi od regionu Azji Środkowej obejmującego części Iranu, Turkmenistanu i Afganistanu.

Skrajnie brutalna organizacja terrorystyczna rozpoczęła działalność we wschodnim Afganistanie pod koniec 2014 roku. Według danych ONZ gromadzi ona od 4 do 6 tys. członków na całym świecie.

Amerykański wywiad stwierdził, że rosnące wpływy nowej grupy ekstremistycznej są efektem ograniczenia zdolności wywiadowczej w Afganistanie po wycofaniu wojsk amerykańskich w 2021. Tymczasem wrogo nastawieni do "Państwa Islamskiego" talibowie, nie mogą sobie poradzić z ekstremistami.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Służył w wojsku Putina. Senegalczyk chciał dostać się do Europy
Kiedy wykopać tulipany? Wielu robi to za wcześnie
Krytykują białoruskie władze, trafiają na leczenie. Eksperci ONZ alarmują
Boli od samego patrzenia. Młody koziołek wpadł w tarapaty
Zagryzły go rekiny w Morzu Śródziemnym. Ojciec przemówił
Tragiczny wypadek na hulajnodze. 17-latka nie żyje, 15-latek w szpitalu
"Człowiek pająk" przyłapany. Nagranie z Kościerzyny
Raphinha opuści Barcelonę? Saudyjski klub kusi Brazylijczyka ogromną sumą
Wpis krąży po Warszawie. Rodzice zaniepokojeni. Policja uspokaja
Porzucili zbiornik w lesie. Po 3 latach namierzyli sprawców
Pokój "gangstera" i "narcyza". Niemiecka prasa ocenia propozycję USA
58-latek został oblany kwasem. Tragiczna śmierć w gospodarstwie
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić