Binturong orientalny zamieszkuje południową i południowo-wschodnią Azję. W zamojskim zoo niedawno przyszły na świat binturongi, czyli największe drapieżne ssaki z rodziny wiwerowatych.
Dopiero po dwóch miesiącach udało się sfotografować urocze kotoniedźwiedzie.
Binturong orientalny żyje w gęstych lasach Półwyspu Indochińskiego, Indonezji i Nepalu. Terytorium odznacza wydzieliną z gruczołów odbytowych. Wydzielina ta ma zapach masłowego popkornu - czytamy na profilu zamojskiego zoo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Binturong prowadzi nocny tryb życia, w dzień śpi w koronach drzew. Do sprawnego poruszania się po drzewach służą mu zakrzywione pazury i chwytny ogon. Jest jednak na tyle ciężki, że schodzi na ziemię, żeby przejść z drzewa na drzewo lub w poszukiwaniu pokarmu.
Co ciekawe, kotoniedźweidź odgrywa ważną rolę w ekosystemie lasów deszczowych jako rozsiewacz nasion. Nasiona owoców, którymi się żywi są ponownie rozprowadzane wraz z odchodami.
Ciąża samicy binturonga trwa od 84 do 92 dni. Może mieć dwa mioty rocznie, zwykle tylko z jednym lub dwoma młodymi w każdym miocie. Potomstwo rodzi się z zamkniętymi powiekami i zależne od matki. W wieku dwóch miesięcy młode zaczynają spożywać pokarm stały. Pozostają z rodzicami do ukończenia pierwszego roku życia, kiedy osiągną pełną dorosłość.