Przebiśniegi zauważyli uczniowie przebywający w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, który znajduje się na terenie Nadleśnictwa Lubsko.
Trwają zimowe ferie, a w naszym lesie prawie... przedwiośnie. Za dębem Hubertusem, przy strumieniu, przebiły się przez ściółkę przebiśniegi - informuje ośrodek.
Przebiśniegi są jednymi z najwcześniej zakwitających roślin, a ich kwiaty często wyrastają spod śniegu. Kwitną od lutego do kwietnia. Są wskaźnikowe dla fenologicznej pory roku – przedwiośnia.
Termin kwitnienia jest zróżnicowany i zależy od warunków klimatycznych. Przebiśniegi są najwcześniej kwitnącym gatunkiem dostarczającym pożytku pszczołom. W Polsce podlega ochronie gatunkowej częściowej. "Niczego nie sugerujemy, ale w lesie przy strumieniu przebiły się przez ściółkę… przebiśniegi" - komentują leśnicy Lasów Państwowych.
Czytaj także: Skandal w Ełku. Kobieta poszła z tym do mediów
Śnieżyczka przebiśnieg osiąga wysokość od 15 do 30 cm, a w sprzyjających warunkach tworzy duże kępy. Gatunek ten w Polsce występuje głównie na południu, w górach, na wyżynach i na Dolnym Śląsku. Mniej liczne stanowiska posiada w Wielkopolsce i na Polesiu. Dalej na północ spotykany jest tylko jako zdziczały z miejsc uprawy.
Brak jest przebiśniegów na stanowiskach naturalnych w północno-wschodniej Polsce i na znacznej części Polski centralnej. Walory ozdobne przebiśniegów spowodowały ich rozpowszechnienie w uprawie, a w konsekwencji rozprzestrzenienie znacznie poza zasięg naturalny.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.