Uczniowie, którzy 1 września rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą się uczyć przedmiotu historia i teraźniejszość.
"Przedmiot Historia i Teraźniejszość nie będzie już nauczany w klasach pierwszych liceów ogólnokształcących, techników, szkół branżowych pierwszego stopnia, liceów ogólnokształcących dla dorosłych prowadzących zajęcia stacjonarnie ani w semestrze I i II liceum ogólnokształcącego dla dorosłych z zajęciami w formie zaocznej" - poinformowało ministerstwo.
Resort podał, że rezygnacja z HiT-u "oznacza konieczność pilnego sporządzenia aneksów do arkuszy organizacji szkół ponadpodstawowych". W roku szkolnym 2025/2026 HiT nie będzie nauczany w klasie II liceum ogólnokształcącego i technikum, a w roku szkolnym 2026/2027 - w klasie III technikum.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
HiT został wprowadzony do polskich szkół przez resort edukacji jako część reformy programowej. Przedmiot ten zaimplementowano zarówno w szkołach podstawowych, jak i średnich, jako uzupełnienie dla tradycyjnych lekcji historii.
Czytaj także: Kraków. Wyszła topless na defiladę. Jest reakcja policji
Celem tego przedmiotu było połączenie nauki o historii z analizą współczesnych wydarzeń, aby uczniowie mogli lepiej zrozumieć, jak przeszłość wpływa na teraźniejszość i przyszłość. Wprowadzony został w roku szkolnym 2022/2023, kiedy ministrem edukacji był Przemysław Czarnek z Prawa i Sprawiedliwości.
Pierwsza pomoc będzie obowiązkowa
Rozporządzenie wprowadza również obowiązek nauki udzielania pierwszej pomocy w ramach godzin wychowawczych w klasach IV-VII szkół podstawowych oraz od drugiej klasy szkoły ponadpodstawowej. Obecnie umiejętności te są nauczane w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa w klasach VIII szkoły podstawowej oraz w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych.
Podpisane we wtorek rozporządzenie skraca również z dwóch lat do jednego roku okres, o jaki może zostać przedłużona nauka w branżowej szkole II stopnia lub szkole policealnej. MEN informuje, że dotyczy to uczniów, którym nie przedłużono nauki w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej.
HiT zostanie zastąpiony nowym przedmiotem – edukacją obywatelską. Zostanie on wprowadzony od roku szkolnego 2025/2026 w II klasie szkoły ponadpodstawowej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.