Rezolucja do rządu, jaką przegłosowali radni Częstochowy, jest pierwszym takim apelem w Polsce. O mały włos by nie przeszła, gdyż 12 radnych było za i aż 11 przeciw.
W związku z rosnącymi, niezależnie od miasta, kosztami obsługi systemu edukacji Rada Miasta Częstochowy apeluje do Premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta Częstochowy. Wobec bardzo ciężkiej sytuacji gospodarczej, przed którą zostały postawione samorządy, w tym Częstochowa, oraz dynamicznie rosnących kosztów obsługi systemu edukacji zwracamy się z prośbą o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta Częstochowy – napisali radni w apelu do rządu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W piśmie z Częstochowy pojawiła się też informacja, że z roku na rok coraz więcej dzieci rezygnuje z lekcji religii, a same koszty jej organizowania nie spadają. Radni zapewniają też, że nie sprzeciwiają się ani religii ani Kościołowi.
Kraków chce iść o krok dalej
Po doniesieniach o działaniach radnych Częstochowy, również inne miasta zaczęły się zastanawiać nad wnioskiem o tego typu rozwiązanie. Samorządowcy z Krakowa również zaczęli o tym myśleć, jednak ich zdaniem należałoby zaprzestać finansowania religii z budżetu centralnego oraz samorządowego a praca księży i katechetów w szkołach miałaby się odbywać na zasadach wolontariatu. Nie trzeba było długo czekać, jak głos w tej sprawie zabrała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.
Lewackich radnych z Częstochowy i Krakowa, którzy chcą zlikwidować finansowanie lekcji religii, pytam czy śladem swoich komunistycznych protoplastów planują w kolejnych działaniach powrócić do więzienia katolików i mordów księży? Do niszczenia kościołów? #BrońmyKatolickiejPolski - napisała w swoim wpisie małopolska kurator.
Większość osób, które komentowały wpis, krytykowało Barbarę Nowak. Wywiązała się zażarta dyskusja, a wiele komentarzy nie nadaje się do cytowania.
Prawa państwa i obowiązki księdza
Niektórzy zauważają też, że umowa naszego kraju ze Stolicą Apostolską wymusza na Polsce organizowanie naukę religii w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Ale to nie znaczy, że samorządy mają to finansować.
Do tego, jak czytamy na dolnośląskim portalu katolickim, duchowni od momentu przyjęcia święceń diakonatu, są zobowiązani aby (...) każdy odpowiednio do swojego stopnia wypełniając w osobie Chrystusa-Głowy zadania nauczania, uświęcania i kierowania – byli pasterzami Ludu Bożego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.