Właściciele mieszkań coraz częściej obawiają się wynajmować swoje nieruchomości z powodu nieuczciwych lokatorów. Jak wynika z obserwacji detektywistycznych, wielu z nich to osoby pracujące, które mimo posiadania środków na życie, nie płacą za wynajem.
Z obserwacji detektywistycznych wynika, że niepłacący to są osoby, które pracują. Mają auto, jeżdżą na wczasy, a nie płacą za mieszkanie, bo nie muszą - mówi jeden z rozmówców "Uwagi!".
Bohaterka programu - pani Izabela, jest jedną z poszkodowanych właścicielek. Wynajęła swoje mieszkanie, by poprawić domowy budżet. Niestety, lokatorzy nie płacili czynszu, a próby rozwiązania problemu przez sąd nie przyniosły efektów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W akcie desperacji kobieta wzięła sprawy w swoje ręce. Zdecydowała się na usunięcie drzwi z mieszkania, co skłoniło lokatorów do wyprowadzki.
Lokatorzy sami doszli do wniosku, że się ode mnie wyprowadzą, ponieważ nastąpiła awaria drzwi w mieszkaniu. Musiałam je zdjąć. To był mój akt desperacji - mówi dziennikarzom pani Izabela.
Inna właścicielka, która wynajęła ponad 100-metrowy dom, również boryka się z problemem nieuczciwych lokatorów. Mimo zatrudnienia adwokata i detektywa, sprawa utknęła w martwym punkcie. Próba wyegzekwowania przez właścicielkę należności skończyła się fiaskiem i oskarżeniami, że narusza domowy mir.
Wymieniliśmy zamki, ja mam swój komplet, oni mają swój komplet. Mieli już wielokrotnie to miejsce opuścić - powiedział w "Uwadze!" Arkadiusz Andała, detektyw wynajęty przez kobietę.
Marzę o tym, żeby on [lokator - red.] uciekł, nawet nie oddając mi ani grosza. Pomimo że to jest ponad 50 tys. zł. Niech to nie zabrzmi, że nie czuję wartości pieniądza - dodała właścicielka.
Obecne przepisy, które miały chronić lokatorów przed nieuczciwymi właścicielami, są często wykorzystywane przeciwko właścicielom nieruchomości. Nieuczciwi lokatorzy wpłacają kaucję i kilka czynszów, co chroni ich przed zarzutem oszustwa.
93 proc. tych osób to są cwaniacy i oszuści zasłaniający się ustawą o ochronie praw lokatora - mówi dziennikarzom Jacek Chojnowski, specjalista od negocjacji lokatorskich.
Właściciele mieszkań apelują o zmiany w ustawie lokatorskiej, które pozwolą na skuteczniejsze egzekwowanie prawa. Obecnie, zanim właściciele uzyskają sprawiedliwość, mogą minąć lata, co prowadzi do poważnych problemów finansowych. -Najdłuższa sprawa, którą miałem, to było 11 lat walki prawnej - dodaje Chojnowski.
Jak pozbyć się nieuczciwego najemcy z mieszkania?
Eksmisja w większości przypadków jest najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się nieuczciwych najemców. Trzeba jednak wiedzieć, że wiąże się ona z długim czasem postępowania i może trwać nawet kilka miesięcy.
Jeśli zdecydujemy się na eksmisję lokatorów musimy skierować sprawę do sądu w celu uzyskania nakazu eksmisji. Wynajmujący wówczas musi również uiścić opłatę sądową, której wysokość zależna jest od wartości przedmiotu sporu.
Po uzyskaniu stosownego orzeczenia i nadaniu mu klauzuli wykonalności, wynajmujący składa wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Komornik sądowy z kolei wzywa najemcę do opuszczenia mieszkania, a jeżeli to nie skutkuje, dokonuje on opróżnienia lokalu z rzeczy i osób.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.