Większość światowej produkcji ryżu, bo aż 90 proc., pochodzi z Azji, gdzie jest on podstawowym elementem diety. W Europie ryż również zyskał na popularności dzięki swoim wartościom odżywczym i prozdrowotnym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ryż, jako produkt bezglutenowy, jest łatwy do strawienia, pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi, redukuje cholesterol oraz wspomaga utratę wagi. Zapewnia także niezbędną energię, co czyni go doskonałym dodatkiem do różnorodnych potraw, zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich.
Czytaj też: Tak ugotujesz ryż na sypko. Wykorzystaj ten trik
Pomimo tych zalet, ryż niestety zawiera również arsen, pierwiastek, który w nadmiernych ilościach jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Jak podaje portal ncez.pzh.gov.pl zawartość arsenu nieorganicznego w ryżu może stanowić nawet 90% całkowitej zawartości tego pierwiastka w produkcie. Zawartość arsenu nieorganicznego w surowym ryżu waha się w przedziale od 0,1 do 0,4 mg/kg suchej masy. Te wartości są dużo wyższe w porównaniu do zawartości arsenu w innych zbożach.
Spożywanie długoterminowo ryżu o wysokiej zawartości arsenu nieorganicznego wiązane jest z podwyższonym ryzykiem zachorowania na nowotwory płuc, skóry, wątroby, pęcherza, prostaty i piersi. Dodatkowo może zwiększać też ryzyko rozwoju cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego, krwionośnego, immunologicznego czy zaburzeń prawidłowego rozwoju.
Źródło arsenu w ryżu to pestycydy i nawozy sztuczne, które dostają się do niego przez wodę stosowaną w uprawach. Choć żadna odmiana ryżu nie jest całkowicie wolna od arsenu, można zminimalizować szkody z nim związane.
Jaki ryż najlepiej wybierać?
Dla zdrowia lepiej wybierać ryż pochodzący z rejonów, gdzie jego uprawa podlega surowym kontrolom, jak Stany Zjednoczone i Europa. Informacji o pochodzeniu ryżu należy szukać na jego opakowaniach, gdzie napis "Z europejskich upraw" daje gwarancję, że poziom arsenu jest bezpieczny.
Preferowanym wyborem jest biały ryż oczyszczony, ponieważ to w osłonkach ziaren znajduje się około 80 proc. arsenu. Dodatkowo, przed gotowaniem, ryż powinno się wymoczyć w wodzie, najlepiej przez całą noc. Ostatecznie można go wypłukać pod bieżącą wodą przy użyciu sitka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.