Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Nie ma szans na rozgrzeszenie. Ksiądz będzie bezlitosny

169

Spowiedź nie zawsze kończy się udzieleniem rozgrzeszenia. Są bowiem takie grzechy, w przypadku których ksiądz nie odpuści. Wiadomo, o jakie przewinienia chodzi.

Nie ma szans na rozgrzeszenie. Ksiądz będzie bezlitosny
Których grzechów ksiądz nie odpuści? (Adobe Stock)

Prawo kanoniczne wyraźnie mówi o tym, że do spowiedzi wierny powinien przystąpić co najmniej raz w roku. Niestety, niekiedy wizyta w konfesjonale może wywołać spore zdziwienie.

Wszystko dlatego, że w niektórych przypadkach ksiądz nie udziela rozgrzeszenia. O jakich grzechach mowa?

Rozgrzeszenia nie dostaniesz za znieważenie postaci konsekrowanych czy przymus fizyczny lub zabójstwo papieża. Serwis dobraspowiedz.pl podaje jeszcze kilka innych przykładów:

  1. Rozgrzeszenie wspólnika przeciw szóstemu przykazaniu
  2. Święcenie na biskupa bez papieskiego mandatu
  3. Bezpośrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi
  4. Usiłowanie wyświęcenia kobiety
  5. Naruszenie tajemnicy spowiedzi
  6. Publiczne rozpowszechnianie spowiedzi

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sandra Hajduk o Maćku Dowborze w DD TVN. Wspomniała też o "Halo, tu Polsat"

W takich przypadkach interweniować musi Stolica Apostolska. Konsekwencje natomiast są bardzo poważne.

Każdy grzech z powyższej listy, poza utratą łaski uświęcającej, niesie ze sobą również ekskomunikę, czyli wyłączenie ze wspólnoty Kościoła. Jedną z konsekwencji ekskomuniki jest zakaz przyjmowania sakramentów. W wypadku popełnienia któregoś z tych grzechów, żaden "zwykły kapłan" nie może ani zdjąć ekskomuniki, ani udzielić rozgrzeszenia do czasu powtórnego przyjęcia tej osoby do wspólnoty Kościoła - zaznacza portal dobraspowiedz.pl.

Rozgrzeszenia nie dostaniesz również w przypadku życia z kimś w konkubinacie, związku z osobą, która nie dostała unieważnienia ślubu kościelnego, ale i wtedy, gdy dopuścisz się profanacji Najświętszego Sakramentu.

Rozgrzeszenie w przypadku aborcji?

A co z rozgrzeszeniem w kontekście aborcji? Do niedawna ten grzech znajdował się na powyższej liście. Po Roku Miłosierdzia papież Franciszek upoważnił jednak wszystkich kapłanów do rozgrzeszania z tego czynu.

Wspomniane źródło zwraca uwagę na jeszcze jedną istotną rzecz. "Ksiądz w konfesjonale nie może odmówić rozgrzeszenia, gdy penitent go drażni, gdy kapłan wstał lewą nogą i denerwuje go ilość lub waga usłyszanych grzechów, gdy jest zniesmaczony życiem spowiadającego się. Rolą kapłana jest wysłuchanie penitenta i na ile to możliwe, zweryfikowanie jego dyspozycji do przyjęcia w tym momencie rozgrzeszenia" - podaje ks. Piotr Sobczyński na dobraspowiedz.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić