Jakub Artych
Jakub Artych| 

Nie miał w aucie tzw. blokady alkoholowej. Grozi mu do 5 lat więzienia

2

W poniedziałek policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę volkswaga, który przekroczył dopuszczalną prędkość o 40 km/h. Jak się okazało, mężczyzna posiada czynny zakaz kierowania pojazdami, które nie są wyposażone w blokadę alkoholową. Samochód, którym podróżował, nie miał takiej blokady. Teraz o losie 60-latka zdecyduje sąd.

Nie miał w aucie tzw. blokady alkoholowej. Grozi mu do 5 lat więzienia
Nie miał w aucie tzw. blokady alkoholowej. Grozi mu do 5 lat więzienia (Policja)

W Ciechanowie (woj. mazowieckie) doszło do zatrzymania 60-letniego kierowcy volkswagena, który nie tylko przekroczył dozwoloną prędkość o 40 km/h, ale naruszył także sądowy zakaz kierowania pojazdami niewyposażonymi w blokadę alkoholową.

Informację tę przekazała asp. Magda Sakowska, rzeczniczka ciechanowskiej policji, podkreślając, że mężczyzna mógł złamać prawo, ponieważ podróżował autem bez wymaganej instalacji. Za to grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Blokada alkoholowa to urządzenie, które uniemożliwia uruchomienie silnika, gdy w wydychanym przez kierującego powietrzu znajduje się alkohol. Jest to obowiązkowe wyposażenie dla osób skazanych za prowadzenie w stanie nietrzeźwości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Weszli do stodoły na Mazowszu. Trzy osoby rzuciły się do ucieczki

Rzeczniczka przypomniała, że urządzenie to musi być zamontowane na stałe w pojeździe i służy prewencji, zabezpieczając przed ponownym prowadzeniem po alkoholu.

Kiedy można założyć blokadę alkoholową?

Możliwość kierowania pojazdem wyposażonym w taką blokadę jest przyznawana po odbyciu co najmniej połowy wymiaru kary, z możliwością uzyskania specjalnego oznaczenia w prawie jazdy.

W przypadku stwierdzenia naruszenia prawa, sprawca stanie przed sądem, który może zdecydować o surowszych konsekwencjach - podkreśla Sakowska, cytowana przez PAP.

Przypadek z Ciechanowa ma stanowić przestrogę dla innych, pokazując, że lekceważenie regulacji prowadzi do poważnych konsekwencji prawnych.

Przypominamy, że według definicji ustawowej blokada alkoholowa to urządzenie techniczne, które uniemożliwia uruchomienie silnika pojazdu, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. W praktyce urządzenie to wygląda podobnie do używanych powszechnie alkomatów - podkreśla asp. Magda Sakowska.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić