Henneguya salminicola przypomina nieco meduzę i pasożytuje na niektórych gatunkach łososia. Badania, prowadzone przez naukowców z Izraela dowiodły, że jest to pierwszy znany nauce wielokomórkowy organizm, który nie potrzebuje tlenu.
Czytaj także: https://www.o2.pl/informacje/chiny-turystka-znecala-sie-nad-pawiem-zeby-zrobic-idealne-zdjecia-6508028901000833a
Organizmy, które mogą funkcjonować w środowisku ubogim w tlen i wykształciły zdolność do beztlenowego metabolizmu są znane nauce. Do tej pory były to jednak wyłącznie proste jednokomórkowce. Henneguya salminicola to pierwszy tak złożony organizm, który może obyć się bez tlenu.
Pasożyt ryb
Pasożyt jest krabowcem i należy do tego samego rodzaju co koralowce, meduzy i zawilce. W ciele ryby tworzy torbiele, jednak nie szkodzi swojemu żywicielowi i może towarzyszyć mu przez całe życie.
Odkrycie, choć przełomowe, nie odpowiada na razie na kluczowe pytanie: choć potwierdzono niezwykłe właściwości Henneguya salminicola, to badacze nie potrafią wyjaśnić, w jaki sposób ten wielokomórkowy organizm może funkcjonować bez tlenu - informuje WP Tech.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.