Sytuacja geopolityczna w naszym rejonie świata już od kilku lat była dość napięta, lecz od kilkudziesięciu lat nie było aż tak źle. Wojna dziejące się obecnie w Ukrainie, kryzys na granicy białorusko-polskiej, a także niepokojące incydenty z rakietami i zakłóceniami systemów GPS na czele - to wszystko sprawia, że temat bezpieczeństwa Polski dawno już nie był tak istotny i realny, jak właśnie teraz.
Intensywna debata trwa już od naprawdę długiego czasu i widać jej efekty. Za jeden z nich można uznać najnowsze rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 29 grudnia 2023 r., a weszło w życie 13 stycznia 2024 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak możemy przeczytać na wstępie, "rozporządzenie określa wzór karty powołania do służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, który jest określony w załączniku do rozporządzenia". Wydaje się to być raczej drobną zmianą, przynajmniej tak może to brzmieć w kontekście tego samego zdania. Wystarczy jednak chociaż trochę wgryźć się w to, co na wspomnianej karcie się znajduje.
Zmiany w karcie powołania. Zignorowanie wezwania będzie surowo karane
Zaktualizowana karta powołania została załączona do rozporządzenia. Na pierwszej stronie możemy zobaczyć oczywiście miejsca na podstawowe informacje powołanego, jak imię i nazwisko, PESEL, miejsce placówki wojskowej, w której osoba ma się stawić, a także data stawienia.
Ciekawie robi się jednak w przypadku rubryki "Pouczenie", w której znajdziemy nowe informacje i nowe konsekwencje prawne dla osób, które zignorują wezwanie:
Czytaj również: Szok w Józefowie. Kolekcjonerowi grozi osiem lat więzienia
1. Kto w czasie mobilizacji lub wojny będąc powołany do czynnej służby wojskowej nie zgłasza się do tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 687 ustawy).
2. Kto w czasie mobilizacji lub wojny w celu trwałego uchylenia się od obowiązku służby wojskowej, będąc powołany do czynnej służby wojskowej, nie zgłasza się do tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 (art. 688 ust. 1 pkt 6 ustawy).
Poniżej znajdujemy również wyjaśnienia ważnych terminów. Jeśli w rubryce z terminem znajduje się napis "NATYCHMIAST", oznacza to, że od powzięcia informacji o ogłoszeniu mobilizacji lub wybuchu wojny zmobilizowana osoba musi stawić się w miejscu stawiennictwa w przeciągu 6 godzin. W innych przypadkach termin stawiennictwa będzie dokładniej określony.
Jeżeli więc ktoś nie stawi się na czas w jednostce wojskowej i okaże się, że celowo uchylał się od służby, będzie mu grozić więzienie. I to na długi czas - zapis mówi bowiem o karze nie mniejszej niż 5 lat pozbawienia wolności.
A co, jeżeli nie moglibyśmy stawić się w określonym terminie? Wtedy konieczne jest jak najszybsze powiadomienie dowódcy jednostki wojskowej i po ustaniu przyczyny opóźnienia przybyć na miejsce jak najszybciej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.