Chyba każdy wie o tym, że barszcz Sosnowskiego jest szalenie niebezpieczny. Omijać szerokim łukiem trzeba też wilcze jagody. Toksycznych kwiatów w naszym kraju jest znacznie więcej.
Unikać należy również choćby szaleju jadowitego (nazywanego również cykutą). Ta niepozorna roślina zawiera silnie trującą cykutoksynę.
Według botaników cały szalej jest trujący, ale najwięcej toksyn zawiera łodyga i kłącze. Szalej jadowity rośnie głównie przy brzegach zbiorników wodnych, na torfowiskach lub bagnach. Liście mają trójkątny kształt, łodyga jest pusta w środku - podkreśla "Super Express".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Już po 20 minutach od spożycia szaleju pojawiają się takie objawy jak pieczenie w jamie ustnej i ślinotok. Następnie występują mdłości, wymioty, drgawki, problemy z oddychaniem, utrata świadomości czy rozszerzenie źrenic.
Podrażnienie układu oddechowego może prowadzić nawet do śmierci. Właśnie dlatego trzeba unikać kontaktu z szalejem jadowitym.
Kiedy i gdzie występuje szalej jadowity?
Szalej jadowity kwitnie od czerwca do sierpnia. Nasiona dojrzewają od połowy sierpnia przez wrzesień. Roznoszone są przez wodę.
Występuje w miejscach podmokłych. Najczęściej tę roślinę można spotkać w miejscach podmokłych, na brzegach stawów, przy rowach, na torfowiskach czy też w szuwarach.