Przywódcy z 25 krajów, Unia Europejska i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) starali się spisać podstawowe zasady, aby usprawnić i przyspieszyć reakcję na przyszłe pandemie. Traktat miałby na celu zapewnienie szybkiej i sprawiedliwej wymiany informacji, patogenów wirusów, technologii walki z pandemią i produktów takich jak szczepionki.
Świat przygotowuje się na następną pandemię
Nadszedł czas na podjęcie działań. Świat nie może sobie pozwolić na czekanie do zakończenia pandemii, by rozpocząć planowanie na ewentualność kolejnej - powiedział na wirtualnej konferencji prasowej szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ostrzegł, że bez skoordynowanego na szczeblu międzynarodowym planu reagowania na pandemię "pozostajemy bezbronni".
Wezwanie do działania nadeszło we wspólnym artykule opublikowanym we wtorek w międzynarodowych gazetach. Wśród sygnatariuszy znaleźli się: Angela Merkel, Boris Johnson, Emmanuel Macron, Moon Jae-in, Cyril Ramaphosa, Joko Widodo i Sebastian Pinera.
"Narody powinny wspólnie pracować nad nowym międzynarodowym traktatem dotyczącym gotowości i reagowania na pandemię" - czytamy w artykule.
Musimy być lepiej przygotowani do przewidywania, zapobiegania, wykrywania, oceny i skutecznego reagowania na pandemie w wysoce skoordynowany sposób. Dlatego jesteśmy zobowiązani do zapewnienia powszechnego i równego dostępu do bezpiecznych, skutecznych i niedrogich szczepionek, leków i diagnostyki na tę i przyszłe pandemie - stwierdzono.
Dyrektor generalny WHO Tedros wyraził nadzieję, że rezolucja zostanie doprecyzowana przed Światowym Zgromadzeniem Zdrowia w maju. Zgromadzenie jest organem decyzyjnym WHO, w którym raz w roku uczestniczą delegacje ze 194 państw członkowskich ONZ ds. zdrowia.