Nie tylko Podhale. Czarni górale są w Polsce obecni od lat

50

Małopolska to nie tylko Tatry i Podhale, a na terenie położonego na południu kraju województwa, coraz bardziej popularne wśród turystów stają się tereny Beskidu Sądeckiego, gdzie zamieszkują czarni górale. Czym różnią się od Podhalan i co warto wiedzieć o ich tradycji? Podpowiadamy

Nie tylko Podhale. Czarni górale są w Polsce obecni od lat
Czarni górale od Podhalan różnią się przede wszystkim strojem (PAP, Jan Morek Janusz Rosikoń)

Od Beskidu Sądeckiego przez Beskid Wyspowy aż po Gorce. Tereny te zamieszkiwane są przez mało rozpoznawalną w Polsce grupę etniczną.

Czarni górale wyróżniają się elementami stroju, ale i specyficzną mową. Rozpoznać można ją po jednym szczególe.

Określenie czarni górale związane jest z charakterystycznym elementem stroju, jakim w przypadku etnicznych mieszkańców Popradu są ciemne spodnie, których nie zdobi, jak w przypadku Podhalan parzenica, a rycerski węzeł i charakterystyczne czerwone lampasy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Święto Bacowskie w Ludźmierzu. Uroczystość na Podhalu

Turyści spotkać mogą ich w Piwnicznej-Zdroju lub na terenie Rytra, a to, co oprócz koloru odróżnia ich od strojów Podhalańczyków, to kapelusze i płaszcze - zauważa portal se.pl. Górale nadpopradzcy noszą tzw. cuchy zwane guniami, czyli płaszcze w ciemnobrązowym kolorze z obszyciem z granatowego, zielonego lub czarnego sukna.

Ważnym elementem stroju są też koszule białe, kamizelki czarne lub granatowe i wąski skórzany pas. Nie spotkamy wśród mieszkańców tych terenów także typowych ciupag. W ich miejsce górale noszą gięte laski, zwane także kulami.

Mieszkańców tych terenów zdradza też inny ważny szczegół, niewidoczny gołym okiem. Mianowicie chodzi o mowę. Podczas rozmowy z czarnymi góralami łatwo rozpoznać ich dzięki jednemu.

Czarni górale nie wymawiają spółgłosek takich jak "sz""cz". Charakteryzuje ich także lokalna kuchnia. To na terenie Beskidu skosztować można serów typu bundz lub bryndza - wyjaśnia "Super Express".

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić