"No to już wiemy, kto podkrada czereśnie z leśniczówki w Sporem. I to z jaką gracją" - komentują leśnicy nagranie z wiewiórką w roli głównej.
Pracownicy Lasów Państwowych przy okazji tego nagrania chcieli sprostować kilka informacji na temat tych rudych gryzoni. "O wiewiórkach każdy z nas wie zapewne bardzo wiele, ale część z tych informacji to półprawdy" - informują na wstępie.
Owszem, wiewiórki na swoje lokum najczęściej wybierają dziuple, ale tylko w okresie zimowym. Zasadniczym lokum wiewiórki jest gniazdo. Najczęściej wybierają mieszkanie po srokach lub gawronach, wyściełają je mchem i maskują gałęziami i liśćmi. Wiewiórki mają kilka gniazd, z których jedno to lokum zasadnicze, inne pełnią funkcję spiżarni lub służy do zmylenia drapieżników - informują leśnicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiewiórki uwielbiają orzechy, ale to nie jedyny ich pokarm (jak widać na nagraniu z sadu). Uwielbiają też nasiona, grzyby, pędy roślin, owady i inne owoce. Niekiedy sięgają po żywność pochodzenia zwierzęcego – owady, larwy, ptaki czy jaja. Dieta wiewiórki jest dość zróżnicowana, ponieważ gryzoń ten potrafi dostosować się do aktualnych możliwości żywieniowych.
W odróżnieniu od wielu gryzoni nie zasypia na całą zimę. Wiewiórki zasypiają tylko w okresie największych mrozów. Przy lekkich zimach zdarzają się przypadki, że niektóre osobniki nie zasypiają w ogóle. Najbardziej aktywna jest o poranku i popołudniami, dlatego szansa na spotkanie jej w trakcie chłodnych miesięcy znacznie spada.
Wiewiórki szykują sobie przed zimą zapasy pożywienia. Chowają je m.in. w dziuplach rozmieszczonych w różnych odległościach od gniazda lub w ziemi. Często gromadzą tyle zapasów, że nie są w stanie ich wszystkich zjeść. To zaś przyczynia się do rozsiewania roślin na terenach, na których gromadzone lub transportowane są zasoby pożywienia.