oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

"Nie wierzę, że to dzieje się naprawdę". Konkurs miss w Tarnowie. Ludzie oburzeni

80

Na 10 sierpnia rada jednego z tarnowskich osiedli zaplanowała rodzinny festyn pod wdzięcznie brzmiącą nazwą "Dzień dobrego sąsiada". Choć wydarzenie się jeszcze nie odbyło, już wzbudziło sporo kontrowersji. Wszystko przez planowany konkurs piękności dziewczynek do lat 14.

"Nie wierzę, że to dzieje się naprawdę". Konkurs miss w Tarnowie. Ludzie oburzeni
Na festynie rodzinnym zaplanowano wybory miss dla dziewczynek do 14 lat. Pomysł wzbudził kontrowersje. (Facebook)

Festyn rodzinny na osiedlu Koszyce w Tarnowie jeszcze się nie odbył, a już wywołał spore zamieszanie. Wszystko przez pomysł organizatorów na przeprowadzenie konkursu piękności dla dziewczynek do lat 14. O pomyśle w mediach społecznościowych poinformował przewodniczący rady osiedla. Jak zapowiadał, konkurs na Miss Osiedla Koszyce miał się odbywać w 4 kategoriach wiekowych. Pierwsza obejmowała dziewczynki do 4 roku życia, kolejne odpowiednio do 7, 10 i 14 lat. Stanowcze "nie" konkursowi powiedziała Przewodnicząca Rady Miejskiej w Tarnowie.

Jako matka, kobieta i osoba publiczna konkursom piękności dla dzieci mówię stanowcze NIE — napisała na Facebooku Małgorzata Mękal.

Na tym Przewodnicząca Rady Miejskiej w Tarnowie nie poprzestała. Podkreśliła, że w konkursach piękności dla dzieci kładzie się "nacisk na wygląd zewnętrzny", prowadząc do "niskiej samooceny i zaburzeń obrazu ciała u uczestniczek". Do tego, zdaniem Mękal, ich skutkiem jest "przedwczesnej seksualizacji dzieci" i niepotrzebny stres u dzieci biorących udział w konkursie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wtedy się zaczęło. Akurat byli na plaży

Małgorzata Mękal podkreśliła, że tego rodzaju konkursy sprawiają, że umacniają się stereotypy płciowe, które każą wierzyć dziewczynkom, że to uroda decyduje o ich wartości. Przewodnicząca Rady Miejskiej w Tarnowie zwraca również uwagę, że tego rodzaju konkursy mogą prowadzić do "braków równowagi w rozwoju" i "komercjalizacji dzieciństwa".

Kontrowersyjny pomysł rady osiedla

Pod postem zamieszczonym przez Małgorzatę Mękal pojawiły się głosy podzielające obawy przewodniczącej. "Nie wierzę, że to dzieje się naprawdę" - stwierdził jeden z komentujących.

SKĄD TAKIE POMYSŁY? Wady takich konkursów to ingerencja w rozwój dziecka, to też przykład pychy, wstęp do czucia się lepszym niż inni i to w obszarze głównie wąsko pojmowanej atrakcyjności, bez poszanowania autonomii i rzeczywistych zalet dziecka. (...) Stawiajmy sprzeciw takim pomysłom - komentuje kolejna inernatutka
Trwa ładowanie wpisu:facebook

"Tego typu działania są oczekiwane przez rodziców i dzieci"

Redakcja o2.pl zwróciła się z prośbą o komentarz do przedstawicieli Rady Osiedla Koszyce. W przesłanej do nas odpowiedzi jej przewodniczący Tadeusz Jan Mazur podkreślił, że być może Przewodnicząca Rady Miejskiej nie do końca zrozumiała "sens zabawy określonej słowami Miss Osiedla, sposobu prowadzenia, sposobu nagradzania i wyróżnień".

Dzieje się to dla radości tych Dzieci i tego typu działania są oczekiwane przez rodziców i same dzieci. Ja prowadzę różnego typu podobne działania od 25 lat i pierwszy raz pojawiają zarzuty, że robię coś źle, łamię prawo i dobre obyczaje - podkreślił Mazur.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić