W Finlandii trwa akcja zbierania poświątecznych choinek. Te - zamiast trafiać na śmietnik - są zatapiane w zbiornikach wodnych, np. jeziorze lub morzu. Naukowcy podkreślają, że takie działanie ma pozytywny wpływ na środowisko, a wysłużone choinki przyczyniają się do zwiększenia populacji fauny wodnej i bioróżnorodności.
Zatapianie choinek w Finlandii
W Vaasa, na zachodnim wybrzeżu Finlandii, już po raz dziesiąty organizowana jest akcja zatapiania świątecznych drzewek w lokalnej zatoce. Wydarzenie to odbywa się w święto Trzech Króli. Zatopione choinki poprawiają jakość tarliska dla okoni, co podkreśla miasto w swoim komunikacie.
Czytaj także: Kiedy rozebrać choinkę? Tradycyjne terminy
W Vaasa, gdzie wody zatoki są skute lodem, temperatura spadła poniżej -10 stopni Celsjusza, a lód osiągnął grubość 20-25 cm, przygotowanie przerębli i bezpiecznego miejsca do zatopienia choinek wspierają lokalne kluby wędkarzy. Drzewka są obciążane cegłami lub kamieniami i obwiązywane biodegradowalnym sznurkiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Popularność akcji w całej Finlandii
Podobne akcje odbywają się także w innych częściach Finlandii, m.in. na południowym wybrzeżu nad Zatoką Fińską, w Helsinkach, Espoo czy Hamina. W stolicy choinki będą zbierane nad morzem tuż po święcie Trzech Króli, a ich zatopienie w drewnianej klatce, mieszczącej około stu drzewek, planowane jest na koniec stycznia.
Organizatorzy podkreślają, że nie ma znaczenia, czy choinka ma jeszcze igły, ale wszelkie dekoracje muszą być usunięte. Akcje te zyskują na popularności dzięki badaniom Fińskiego Instytutu Środowiska (Syke), które wykazały, że zatapianie choinek korzystnie wpływa na jakość wody i populację ryb.
Zatapianie choinek to tradycja znana także w innych krajach, a jedne z najstarszych wzmianek o tym zwyczaju pochodzą z Kanady. Fińscy naukowcy przez lata zatopili około 1,5 tys. drzewek w Jeziorze Saimiańskim, a ich badania potwierdziły korzyści dla środowiska.
W Polsce święto Trzech Króli zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia, jednak wielu z nas decyduje się zatrzymać choinkę na dłużej, o ile jest to możliwe. Choinka cięta w odpowiednich warunkach wytrzymuje około czterech tygodni.
Czytaj także: Spalenie choinki w Syrii. Obawy chrześcijan rosną
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.