GIS podkreśla, że należy unikać zbierania grzybów nieznanych oraz tych, które mogą budzić wątpliwości co do jadalności.
Waszczewski zwraca uwagę, że w każdej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej dostępni są eksperci - grzyboznawcy i klasyfikatorzy grzybów - którzy mogą bezpłatnie ocenić nasze zbiory.
Czytaj także: "Biała kula". Ten widok zaskoczył mieszkańców Ursynowa
Nie zaleca się zbierania i spożywania grzybów rosnących na terenach, przez które przeszła powódź, gdyż fala powodziowa niosła ze sobą różne zanieczyszczenia, które są łatwo wchłaniane przez te organizmy, więc razem z nimi możemy zjeść substancje - np. metale ciężkie - niebezpieczne dla zdrowia - podkreślił Marek Waszczewski cytowany przez PAP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mimo iż grzyby są smaczne i popularne w kuchni, nie są one odpowiednie dla każdego. Małe dzieci oraz osoby z zaburzeniami układu pokarmowego powinny ich unikać ze względu na ich ciężkostrawność.
Waszczewski zaznacza, że początkujący grzybiarze powinni zbierać tylko grzyby rurkowe, ponieważ wśród nich nie ma gatunków śmiertelnie trujących.
Niestety, grzybowe pomyłki mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W sierpniu tego roku, jedno z dzieci po spożyciu muchomora sromotnikowego musiał przejść przeszczep wątroby.
Czytaj także: Grzybiarze zablokowali karetkę. Leśnicy apelują do ludzi
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.