Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wojciech Darwicz | 

Nie żyją 154 słonie. Tajemnicza tragedia w Afryce

92

W poniedziałek władze Botswany ogłosiły rozpoczęcie śledztwa w sprawie śmierci 154 słoni. Ciała zwierząt odnajdowano przez ostatnie dwa miesiące. Nikt nie wie, co stało się przyczyną ich śmierci.

Nie żyją 154 słonie. Tajemnicza tragedia w Afryce
Słonie afrykańskie zażywając kąpieli błotnej (Getty Images)

Wykluczono udział kłusowników. Wstępnie wyeliminowana także hipotezę o zatruciu zwierząt. Wiadomo, że zginęły minimum 154 osobniki. Ich ciała napotykano w południowozachodniej części Botswany.

Wciąż czekamy na rezultat badań. Nikt nie wie, jaka była dokładna przyczyna tych śmierci – mówi Dimakatso Ntshebe, przedstawiciel władz regionu, w rozmowie z agencją Reuters.

Tajemnicza śmierć słoni w Afryce

Każde z ciał było nietknięte, co sugeruje, że słonie nie zginęły z rąk kłusowników. Dalsze analizy całkowicie wyeliminowały tę wersję. Zwierząt nie zabił również wąglik, który od czasu do czasu powoduje śmierć dzikich zwierząt w tym regionie Afryki. Na rozwiązanie tej zagadki przyjdzie nam najwyraźniej jeszcze poczekać.

Zobacz także: Szarża słonia. Nagranie turysty

Botswana – przystań dla dzikich słoni

Populacja słoni w Afryce maleje. Wiele z tych majestatycznych zwierząt pada ofiarą kłusowników. W Botswanie jest jednak inaczej. Władze kraju staraj się chronić słonie. Aktualnie żyje tam 1/3 całej afrykańskiej populacji tego gatunku. Liczba słoni wzrosła tam z 80. tys., jakie odnotowywano w latach 90. XX wieku, do 130 tys. dziś.

Problemy ze słoniami. Mają je głównie farmerzy, m.in. z tego powodu prezydent kraju odwiesił ostatnio zakaz odstrzału tych zwierząt. Planowany na kwiecień sezon polowań jednak nie odbył się. Myśliwych zatrzymał koronawirus.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić