Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Nie żyje 28-letni lekarz. Brał udział w testach szczepionki na koronawirusa

252

W Brazylii zmarł 28-letni ochotnik biorący udział w badaniach klinicznych szczepionki na koronawirusa, przygotowywanej przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki. Jak zapewnia uczelnia i AstraZeneca szczepionka jest bezpieczna i testy będą wznowione.

Nie żyje 28-letni lekarz. Brał udział w testach szczepionki na koronawirusa
Doktor João Pedro R. Feitosa, zmarł biorąc udział w testach szczepionki przygotowywanej przez firmę AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki.

Jak informują brazylijskie media 28-letni lekarz, który brał udział w testach szczepionki na koronawirusa przygotowywanej przez firmę AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki zmarł 15 października. Jako pierwszy informację o śmierci doktora João Pedro R. Feitosa przekazał dziennik "O Globo" zamieszczając kondolencje z Uniwersytetu Federalnego Rio De Janeiro, którego 28-latek był absolwentem.

Brazylijska gazeta i agencja prasowa Bloomberg podały, że lekarz był w grupie kontrolnej i nie otrzymał dawki szczepionki a placebo.

Dr Feitosa ukończył szkołę medyczną w zeszłym roku i od marca leczył pacjentów z Covid-19 na izbach przyjęć i oddziałach intensywnej terapii w dwóch szpitalach w Rio de Janeiro - podaje brazylijski dziennik.

Uniwersytet Oksfordzki i firma Astra Zeneca twierdzą że szczepionka jest bezpieczna i testy będą kontunuowane.

Po dokładnym zbadaniu tego przypadku w Brazylii nie mamy żadnych obaw o bezpieczeństwo badań klinicznych, zarówno brazylijski regulator, jak i niezależna komisja zaleciły kontynuację testów - przekazał w oświadczeniu rzecznik Uniwersytetu Oksfordzkiego.

W raporcie podano informację, że 28-letni lekarz zmarł z powodu powikłań po zakażeniu koronawirusem, nie od szczepionki. Brazylijski urząd ds. zdrowia nie ujawnia dalszych szczegółów, powołując się na tajemnicę lekarską.

We wrześniu firma AstraZeneca ogłosiła, że ​​wstrzymała trzecią fazę badań klinicznych nad szczepionką po tym jak u jednego z ochotników wykryto rzadką chorobę rdzenia.

W raporcie podano, że po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki 37-letnia kobieta "doświadczyła poprzecznego zapalenia rdzenia kręgowego". Testy wznowiono po tym, jak brytyjskie organy regulacyjne i niezależna komisja stwierdziły, że choroba nie była skutkiem ubocznym szczepionki. Od tego czasu testy zostały wznowione w Wielkiej Brytanii, RPA, Brazylii i Indiach.

Jak dotąd zaszczepiono około 8 tys. wolontariuszy w Brazylii i ponad 20 tys. na całym świecie. W czerwcu rząd Brazylii ogłosił umowę z Uniwersytetem Oxfordzkim i koncernem AstraZeneca na zakup 100 milionów dawek potencjalnej szczepionki na koronawirusa.

Tymczasem w Brazylii wirusem Covid-19 zakaziło się już ponad 5,3 mln osób, z których ponad 155 tys. zmarło.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Prof. Andrzej Horban o bezpieczeństwie na cmentarzach podczas Wszystkich Świętych
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić