Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Nie żyje 9 turystów. Turcja oskarżana o atak w Iraku

132

Dziewięć osób, w większości irackich turystów, zginęło w wyniku ataku, do którego doszło w środę 20 lipca w irackim Kurdystanie. Irak oskarża o atak Turcję. Turcja twierdzi z kolei, że za atakiem stały siły Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Nie żyje 9 turystów. Turcja oskarżana o atak w Iraku
Turecki żołnierz. Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)

Do ataku doszło w miejscowości Zachu w północnym Iraku, tuż przy granicy z Turcją. W wyniku ostrzału zginęło 9 osób, a 23 zostały ranne. Ofiary to iraccy turyści, którzy przyjechali na północ ze środkowej i południowej części kraju. Wśród zabitych są dzieci.

Pociski spadły na ośrodek wypoczynkowy. Zabici byli częścią 200-osobowej grupy, która przyjechała na północ Iraku z Bagdadu. Na filmach, które po ataku obiegły sieć, widać dziesiątki ludzi gromadzących się w szpitalu w lokalnym szpitalu.

Nasza młodzież nie żyje, nasze dzieci nie żyją, do kogo powinniśmy się zwrócić? Mamy tylko Boga - powiedział Hassan Tahsin Ali, minister zdrowia w irackim Kurdystanie, którego cytuje agencja AFP.

Irak oskarża o atak Turcję. Tureckie władze odrzucają oskarżenia. Resort spraw zagranicznych Turcji wezwał władze irackie, by unikały wygłaszania oświadczeń pod wpływem "propagandy terrorystów".

Turcja stwierdziła, że jest gotowa podjąć wszelkie niezbędne kroki w celu wykrycia prawdziwych sprawców środowego ataku. To jednak nie przekonało Iraku, która zażądała przeprosin od tureckiego ambasadora w Bagdadzie.

Będzie odwet Iraku?

Po ataku w kilku irackich miastach miały miejsce demonstracje. Turecka flaga została spalona przez protestujących przed tureckim ośrodkiem wizowym w irackim mieście Karbala. Demonstracje miały miejsce również w Bagdadzie i mieście An-Nasirijja.

Iracki premier Mustafa al-Kazimi określił atak mianem zamachu na iracką suwerenność oraz życie i bezpieczeństwo obywateli Iraku. Nie wyklucza odwetu.

Irak zastrzega sobie prawo do odwetu i podejmie wszelkie niezbędne środki, aby chronić swoich ludzi - zapowiedział na Twitterze szef irackiego rządu.

Konflikt Turcji z PKK

Konflikt turecko-kurdyjski trwa - z przerwami - od 1978 roku. International Crisis Group twierdzi, że od lipca 2015 r., kiedy po próbach osiągnięcia pokoju wznowiono działania zbrojne, w konflikcie zginęło co najmniej 597 cywilów i 266 osób o nieznanej przynależności.

Partia Pracujących Kurdystanu to zbrojne ugrupowanie, która walczy - jak samo twierdzi - o zwiększenie praw Kurdów w Turcji. Turcja, tak jak wiele innych państw - w tym Stany Zjednoczone - uznaje PKK za organizację terrorystyczną.

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania
Autor: JAR
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić