Olga Tokarczuk pożegnała swojego przyjaciela. Adam Zagajewski zmarł 21 marca -  w Światowy Dzień Poezji - w wieku 75 lat.
Studenci uwielbiali go, ponieważ miał szczególny dar do poezji - umiał o niej mówić. Pojawiał się zawsze dystyngowany, wyciszony, skupiony i długo zastanawiał się w dyskusjach nad odpowiedzią. Lubiłam jak czytał swoje wiersze: ze specjalną odświętną intonacją, jaka należy się tylko poezji - napisała Olga Tokarczuk.
Dodała, że jej ulubiony wiersz Zagajewskiego to "Prestidigitator". - W dziesięciu wersach oddaje całą istotę poezji i chyba pisania w ogóle - wyjaśniła.
Śmierć Zagajewskiego wywołała olbrzymie poruszenie. Żegnają go ludzie kultury i nie tylko. Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że "to duża strata dla polskiej literatury". Poetę pożegnali też m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i były premier Jerzy Buzek.
Czytaj także: Nagie zdjęcia Melanii Trump. Burza w USA
Adam Zagajewski nie żyje
Adam Zagajewski urodził się w 1945 roku we Lwowie. Wraz z rodziną przeniósł się później do Gliwic i studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykładał na AGH w Krakowie. W 1975 roku podpisał list 59, za co objęto go zakazem druku. Był związany z ruchem Nowej Fali w Krakowie. W 1980 roku wsparł robotników w postulatach wobec komunistycznej władzy i podpisał apel 64. W swoim życiu odebrał wiele nagród, w tym w 1996 roku otrzymał Vilenicę, a w 2002 roku Nagrodę Adenauera. Do sierpnia 2020 był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wykładał również w Committee on Social Thought na Uniwersytecie w Chicago oraz na University of Houston
Zagajewski był autorem wielu cenionych zbiorów wierszy. Napisał między innymi "List. Oda do wielości", "Jechać do Lwowa", "Ziemia ognista", "Trzej aniołowie", "Pragnienie", "Asymetria", "Lotnisko w Amsterdamie", czy "Prawdziwe życie". Za "wybitne osiągnięcia w pracy twórczej oraz działalności publicystycznej i wydawniczej, za zasługi w popularyzowaniu literatury" nagrodzono go w 2012 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.