Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 
aktualizacja 

Nie żyje Bogumiła Wander. Legenda telewizji miała 80 lat

23

Po długiej chorobie zmarła legendarna spikerka i prezenterka Bogumiła Wander. Była związana z Telewizją Polską od 1965 roku, stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii TVP. Miała 80 lat. Informację o śmierci przekazała rodzina.

Nie żyje Bogumiła Wander. Legenda telewizji miała 80 lat
Nie żyje Bogumiła Wander (AKPA)

30 lipca zmarła Bogumiła Wander, jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej telewizji. Miała 80 lat. Informację o jej śmierci ogłosiła rodzina w oficjalnym oświadczeniu przesłanym do mediów przez biuro prasowe firmy Group One. Prezesem zarządu Group One jest Marek Żołędziowski, który jest synem Bogumiły Wander.

Od dawna ciężko chorowała na Alzheimera. W trudnym czasie wspierał ją kochający mąż, Krzysztof Baranowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pan Ryszard po niemal 20 latach zamyka sklep w Krakowie. Tłumy ruszyły z pomocą

Nie żyje legenda TVP

Bogumiła Wander była związana z Telewizją Polską od 1965 roku, stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii TVP. Była zarówno spikerką, jak i prezenterką oraz konferansjerką. Często określano ją mianem "najpiękniejszej twarzy na Woronicza", co odzwierciedlało jej wyjątkowy urok.

Wander była znana z wyjątkowej elegancji, perfekcyjnej dykcji oraz wysokiego poziomu profesjonalizmu, które czyniły ją jedną z najbardziej cenionych osobowości telewizyjnych. Jej wystąpienia były zawsze nienagannie przygotowane.

Przez lata swojej kariery w Telewizji Polskiej, Wander zapowiadała programy na żywo zarówno w TVP1, jak i TVP2, a także prowadziła najważniejsze festiwale muzyczne w Polsce, takie jak Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu i Festiwal Piosenki w Sopocie.

Kim była Bogumiła Wander?

Bogumiła Wander przyszła na świat 7 października 1943 roku w Kaliszu. Przez ostatnie lata swojego życia zmagała się z chorobą Alzheimera. Poza pracą w telewizji, była aktywną członkinią Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, gdzie przez dziesięć lat pełniła funkcję w zarządzie tej organizacji. Oprócz swojej pracy przed kamerą, Wander miała również znaczący wkład w produkcję i realizację programów telewizyjnych.

W jej dorobku znajdują się również dwa filmy dokumentalne. Pierwszy z nich, "Conrad Drzewiecki o sobie. To nie ja, to taniec" powstał w 1997 roku i został wyprodukowany przez TVP1. Drugi film, "Andrzej Strumiłło. A-4 dziennik rysowany" miał premierę w 1998 roku. Dodatkowo, Bogumiła Wander zagrała epizodyczną rolę w filmie "W klatce" z 1987 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić