W wieku 84 latach zmarł Edward Redliński - polski prozaik, dramatopisarz, scenarzysta i jeden z najważniejszych twórców "nurtu chłopskiego". To jemu zawdzięczamy dzieła takie jak "Konopielka", "Dolorado" czy "Listy z Rabarbaru".
Dzięki twórczości Redlińskiego powstało też wiele filmów. Status kultowej zyskała filmowa adaptacja wspomnianej już powieści "Konopielka", z kolei na podstawie książki "Szczuropolacy" powstał film "Szczęśliwego Nowego Jorku", opowiadający o losach polskich emigrantów.
Czytaj także: Nie żyje Łukasz Kowalski. Dziennikarz miał 49 lat
Redliński był także scenarzystą filmów "Awans" Janusza Zaorskiego i "Requiem" Witolda Leszczyńskiego. Ostatnią powieścią twórcy był "Bzik prezydencki", wydany w 2008 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Informację o śmierci pisarza podało Stowarzyszenie Pisarzy Polskich na Facebook-u. Wiadomość potwierdziła także rodzina Edwarda Redlińskiego.
Nie żyje Edward Redliński
Edward Redliński urodził się 1 maja 1940 r. we Frampolu koło Białegostoku. Ukończył Politechnikę Warszawską i Studium Dziennikarskie UW. Jako dziennikarz, stawiający pierwsze kroki w zawodzie, związał się z białostocką prasą i Polskim Radiem Białystok.
Czytaj także: Ostatnie zdjęcia Jerzego Stuhra. Tak wyglądał w lutym
W 1981 roku Redliński wyjechał do Nowego Jorku, ale nie potrafił się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Tak powstały powieści "Dolorado" i "Szczuropolacy", a potem - wspomniany już film Janusza Zaorskiego "Szczęśliwego Nowego Jorku".
Nie wstydziłem się napisać, jak tam naprawdę wygląda życie. Ciągłe upokorzenie, strach i lęk. Doświadczyłem tego wszystkiego - wspominał później Redliński, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".
Pisarz był wielokrotnie nagradzany. Zdobył m.in. Nagrodę im. Jarosława Iwaszkiewicza za całokształt twórczości.